POTAS

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

POTAS

Postprzez DAMIANJONSKI » N 10 cze, 2007

Witam wszystkich!!!

Wiem , że na tym forum wielu ludzi boryka się z niedoborami potasu dziś po rocznym testowaniu związków potasu na wielu roślinach chciałbym podzielić się swoimi zpostszerznieniami w niedoborze tego wyjątkowo ważnego aktywatora enzymów i regulatora rozwarcia aparatów szparkowych u roślin :

Przy Niedoborze Potasu :
- Przy braku potasu żelazo jest bezużyteczne dla roślin i mimo jego dużej zawartości rośliny cierpią na chlorozę międzyżyłkową !!!! .
- Występują dziury na starszych liściach z otoczeniem brązowym [przy dłuższym braku potasu , łatwo to zauważyć na HYGROPHILACH(NADWÓDKACH)]
- Następuje zatrzymanie wzrostu !!!
- Nowe listki są mniejsze , łodyga robi się krucha (np:rotale)
- Młode liście mają białe lub żółte brzegi a środek pozostaje zielony (spowodowane nie możnością wykorzystania Fe)

UWAGI :
Jeżeli zaóważacie że pomimo dodawania żelaza wasze rośliny wykazują objawy wyżej wymienione to najprawdopodobniej ozancza to że brakuje im potasu dlatego nie warto manipulować innymi pierwiastkami śladowymi ale zkoncentrować się na uzupełnieniu "K" do poziomu np: 15ppm i dopiero potem "Fe" . Z moich obserwacji wynika że na dodatek potasu rośliny reagują już po dwóch dniach , a zchorowane liście nigdy nie wracają już do normalności .
Dlatego warto przy podaniu potasu obserwować przez tydzień młodo wyrastające liście.

Mam nadzieję , że moj mały artykuł pomoże wielu akwarystom . :wink:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
DAMIANJONSKI
Poznaje temat

Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bazyli » Pn 11 cze, 2007

jak zatem dawać potas? raz na tydzień 15ppm/100L wody? czy w dawkach dziennych? przy np. 0,5W/L światła to wystraczy? w moim mikro podaje dziennie ok. 2-3ppm potasu. ale chyba to nie wystarcza.

co proponujecie?
bazyli
Poznaje temat

Postprzez DAMIANJONSKI » Pn 11 cze, 2007

Moja propozycja dla ciebie jest taka :
- 1 tydzień 15ppm przy podmianie
- 2 tydzień 20 ppm przy podmianie
- 3 tydzień 25 ppm przy podmianie
Notujesz obserwacje i z tych 3 wybierasz odpowiednią dla siebie tylko nie zapomnij o Fe!!!.
I proponuje utrzymać pH 6,9 .

Ostatnio wiele osób pytało mnie jak ważne jest dozowanie Mg tak więc dziś zaktualizuje ten artykuł o Mg :
- Okazuje się że w testowanej przezemnie wodzie przy poziomie ok 90 mg/l Ca i aby 7 mg/l Mg 28 ppm K i 0,5 ppm Fe moje rośliny rosną wspaniale i mają zielone soczyste listki mimo że stosunek Ca : Mg=13 : 1 tak więc Obalam mit o tym że Ca z Mg muszą być w stosunku 4/2 lub 2/1 :razz:
- Co prawda dodanie Mg lekko przyspieszylo wybarwianie się nowych listków ale nie znacznie tak tym bardziej ze na jeden mol Chlorofilu przypada aby 1 mol Mg
Reasumując mit Wapń kolega Magnez Zostały obalone
Pozdrawiam !! :mrgreen:
DAMIANJONSKI
Poznaje temat

Postprzez maciek62 » Pt 20 lip, 2007

Witam ja mam podobny problem z roslinami ale mam kilka rodzajów zwiazku potasu i nie wiem który bedzie właściwy
- KH2PO4 - dwufosforan potasu
- K2SO4 - siarczan potasu
- KNO3 - azotan potasu

Który jest ten właściwy i proszę o poradę jag go rozcieńczyć z wodą (proporcje) i jak podawać. Nie bardzo wiem co co chodzi z tym ppm i jak mozna to prosiłbym w g lub ml.
maciek62
Początkujący

Postprzez file » Pt 20 lip, 2007

Witam, w swoim akwarium kilka miesięcy temu miałem słaby wzrost roslin, za to doskonaly glonów (mam 1W/l HQI + 30 ppm co2 lajon) nawożenie było z Planta Gainer P.
Po zakupie testów doszedłem do wniosku, że mam za dużo no3 i za mało po4 ( 1/4 akwarium zarośnięte było heterantherą, a ona lubi pobierać duże ilości po4)
Po tym przerzuciłem się z Planta Gainer macro na sole i no3 + po4 wg testów JBL, ale K to już trzeba było eksperymentować.

Po przeczytaniu postu użytkownika kekon7 -> http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=18630 wyszło, że 15 ppm K to jest minimum dla prawidłowego wzrostu roslin a u niego rośliny pobierają z 7 ppm K tygodniowo (z tego co pamiętam to też miał wysokie parametry akwarium).

Po podawaniu K rośliny ruszyły niesamowicie, ale po miesiącu okazało się, że wartość optymalna u mnie to 20 ppm K (czyli tyle daje przy podmianach) i dodatkowo 10 ppm K w tygodniu(czyli tyle zużywają rośliny)
Aktualnie mam teraz tylko lekkie niedobory HYGROPHILI POLYSPERMY (zgadzam się z tym w 100% z DAMIANJONSKI), więc będę jeszcze leko dodawał K, ale żeby nie przedobrzyć.

Przy akwariach ok 0,6W/l proponuję dodawać 20ppm przy podmianie i ok. 5 ppm w ciągu tygodnia.

Dodam, że u mnie K dodaję z K2so4, dawkuje także kh2po4 i kno3, jednak u mnie ilości K z tych 2 związków są znikome.

K2so4 -> 30g rozcieńczam w 500lm i w 250l 1ppm to 6 ml czyli
poniedziałek 20 ml do akwa
środa 10ml
piątek 20ml
sobota podmiana czyli 20ml na 40l podmienianej wody
niedziela 10ml
Ostatnio zmieniony So 04 sie, 2007 przez file, łącznie zmieniany 1 raz
file
Zainteresowany tematem

Postprzez Grzegorz Pelczar » Pn 23 lip, 2007

file napisał(a):wyszło, że 15 ppm po4

:!:
Popraw to jak najszybciej, bo jakiś początkujący uwierzy i wpadnie w kłopoty :smile:
Grzegorz Pelczar
Aktywny użytkownik

Głosował : 1 razy

Postprzez maciek62 » Śr 25 lip, 2007

zgodnie z kalkulatorem ze strony "akwarium holenderskie" w 1000ml ciepłej destylowanej wody rozpuściłem 162g K2SO4 i 50g magnezu. Czy ta mieszanka jest dobra i jak ewentualnie ją zastosować do 200l akwarium.
maciek62
Początkujący

Postprzez file » So 04 sie, 2007

Witam, trochę mnie dziwi, że rozpuściłeś 162g k2so4 w 1l i nie ma osadu, ale muszę to sprawdzić :)
Co do dawkowania, to nie łączyłbym kilku pierwiastków w 1 nawóz, ponieważ jesteś (chyba) jeszcze początkującym i lepiej dawać oddzielnie wszystko, ale wg tego kalkulatora oblicz ile ml potrzeba do podniesienia o 1 ppm K w 200l i dawkuj 4-5 ppm w tygodniu i przy podmianie.
GP dziękuję za wychwycenie literówki, bo mogło by być u kogoś naprawdę wesoło w akwa:)
Pozdrawiam file - Submerse
file
Zainteresowany tematem

Postprzez wtokar » Cz 27 gru, 2007

DAMIANJONSKI,
witam chcialem sie ciebie zapytac kolego o dodawanie potasu do akwa 200l ze swiatlem 0,6W na litr obecnie podaje k2so4 w proporacj 1ppm to 4,5 ml roztworu dawka dzienna to 20 ml podawana w poniedzialek wtorek piatek i sobote natomiast w czwartek 10 ml natomiast sroda i niedziela do dni bez potasu
podpowiedz czy to wystarczajaca ilosc gdyz obserwuje gnicie starszej czesci pedów np glosi choc mlode liscie sa ok
wtokar
Początkujący

Postprzez kresone » Pt 28 gru, 2007

wtokar napisał(a):DAMIANJONSKI,
witam chcialem sie ciebie zapytac kolego o dodawanie potasu do akwa 200l ze swiatlem 0,6W na litr obecnie podaje k2so4 w proporacj 1ppm to 4,5 ml roztworu dawka dzienna to 20 ml podawana w poniedzialek wtorek piatek i sobote natomiast w czwartek 10 ml natomiast sroda i niedziela do dni bez potasu
podpowiedz czy to wystarczajaca ilosc gdyz obserwuje gnicie starszej czesci pedów np glosi choc mlode liscie sa ok

Z tego wynika że podajesz 20 ppm K tygodniowo (jak sądzę).
To dawka optymalna dla mojego baniaka chociaż kiedy jest mocno zarośnięty to też mi takie niedobory wyskakują, z kolei jak pościnam zbyt wiele roślin to i oznaki przedawkowania się pokazują. Trzeba nauczyć się żywić swoje rośliny, bo może Twojej glosi to innego pierwiastka brakuje?!
kresone
Zainteresowany tematem

Postprzez wtokar » So 29 gru, 2007

wiesz nawoze od dwoch tygodni symfonia dodaje dziennie 3 ml procz tego dodaje 10 ml mgso4 jesli chodzi o makro to dodaje kh2po4 kno3 oddzielnie wskazowka sa testy jbl
no3 mam na poziomie 20 ppm
po4 0,5ppm
fe 0,2 ppmimo tego ze rzadko dodaje kno3 to utrzymuje sie wysoki poziom no3 choc to chyba nie tragedia
wode podmieniam raz na tydzien 40 l 20 osmoza 20 odstana kranowa
tak sie zastanawiam co moze byc przyczyna wysokiego poziomu no3
nadmieniam iz obsada mojego akwa jest znikoma cienko tez karmie ryby oraz podaje co2 z butli
wtokar
Początkujący

Postprzez diki » Pn 31 gru, 2007

DAMIANJONSKI napisał(a):Reasumując mit Wapń kolega Magnez Zostały obalone

Dla jakich roślin (gatunki) takie wnioski? Bo moje rotale nie chcą sie z tym zgodzić. :wink:
diki
Znający temat

Postprzez wtokar » Pn 31 gru, 2007

Panie Pawle musze przyznac ze zbiornik zrobil na mnie ogromne wrażenie podaje pan ze nawozi Planta Gainer classic
w jakich dawkach pan to stosuje rozumiem ze dziennie
ja jakos nie moge sie przekonac do tych nawozow
co w pana przypadku z potasem i magnezem oraz z podmiana wody
jezeli mozna prosic o pare wskazówek bede wdzieczny
wtokar
Początkujący

Postprzez diki » Pn 31 gru, 2007

wtokar napisał(a):Panie Pawle musze przyznac ze zbiornik zrobil na mnie ogromne wrażenie

Dziękuję. Tylko bardzo proszę bez "pana". Na forum przyjęło się pisać po imieniu lub nicku. :wink: :smile:

wtokar napisał(a):w jakich dawkach pan to stosuje rozumiem ze dziennie

100% Planta Gainer Classic i 100% Planta Gainer Macro w dawkowaniu tygodniowym na podmianę 33-50% podmienianej wody (100-170l.). Nie dawkuję dziennie - jestem za leniwy :wink: (prawdę mówiąc za bardzo zapracowany - nie zawsze mógłbym dopilnować)

wtokar napisał(a):co w pana przypadku z potasem i magnezem oraz z podmiana wody
jezeli mozna prosic o pare wskazówek bede wdzieczny

Ponieważ nie mam RO a za to dość twardą kranówkę więc szlifowanie wody solami uważam za dobre rozwiązanie.
Przy czym pisze o stanie obecnym, fotka z tego posta:
http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=21901
Wcześniej nie dawałem soli. Nawożenie aranżacji z działu Nasze Akwaria opisane w postach.

Dane wody kranowej według wodociągów: Ca - 90, Mg - 8,5, K - 1,2, NO3 - 4,25
Uzupełniam Mg do około 20 ppm i K z K2SO4 i KNO3 do poziomu 30-35 ppm. NO3 - 10-15 ppm. (NO3 musiałem wprowadzić przy zmianie obsady z tęczanek na neony czerwone - mimo sporej ich liczby 60 szt. ich masa i przemiana materii to za mało w porównaniu z wyrośniętymi boesemani). Pozostała obsada to koło 30-35 rasbor i ok. 20 pseudomugil furcatus + krewetki. Liczbowo wygląda okazale (ponad 100 ryb) ale masa ich ciała to może 1/3 dorosłej paletki :wink: - stąd problemy z ciągle niskim azotem.
Oczywiście potas wpada też z Planta Gainer Classic (niedużo) i PGMakro (dużo) :smile: Planta Gainer Macro to również główne źródło fosforu.
We wcześniejszych aranżacjach używałem sporo Planta Gainer ferro - w tej jeszcze po nie nie sięgnąłem - już na samym Planta Gainer Classic r. indica ładnie się wybarwia, a poza tym nie mam czasu na częste przycinanie i nie chcę dodatkowo poganiać roślin do wzrostu.
diki
Znający temat

Postprzez Piteros » Pn 04 lut, 2008

mozna stosowac K2So4 w ganulacie taki z ogrodnika hmm?? :roll:
Piteros
Poznaje temat

Postprzez janosh » Śr 18 lut, 2009

Miałbym taką propozycję - bo temat bardzo pomocny - żeby przedstawić w taki sposób objawy niedoboru innych pierwiastków a już super by było, żeby były zdjęcia. Mam wydrukowaną nawet tabelę z objawami niedoborów/nadmiarów ale naprawdę, ciężko jest coś wywnioskować z niej bo podobnie opisane objawy pasują do wielu pierwiastków...

Pozdrawiam.
janosh
Początkujący

Postprzez miktor » Śr 18 lut, 2009

Piteros- można wszystko, ale naprawde sa lepsze źródła K niż ogrodnicza wersja K2So4.
Co do zobrazowania niedoborów, dosyć często zdarza się iż objawy niedoboru/nadmiaru są charakterystyczne dla kilku pierwiastków, myślę, że obrazowanie tego za pomocą zdjęć także nie ma większego sensu bo i tak się nie wyłapie wszystkich objawów i nie podczepi pod dany pierwiastek.
Najlepsza metodą, jest samoocena - jeśli wiesz - co lejesz do akwarium, i co w nim się znajduje na pewno, a czego nie ma bądź czego nie dodajesz, sam możesz dojść czego masz nadmiar/niedobór i poeksperymentować dodając / ujmując małe dawki specyfiku.
miktor
Poznaje temat

Postprzez mar0752 » Śr 18 lut, 2009

miktor napisał(a):Piteros- można wszystko, ale naprawde sa lepsze źródła K niż ogrodnicza wersja K2So4.

Ja widziałem taki nawóz w ogrodniczym ale zawierał 95% K2SO4 i 5 % innych składników mi. chlorków, więc sam nie wiem czy warto go stosować. Dokładnie pisało, że zawiera minimalną ilość chlorków.
mar0752
Stały bywalec

Postprzez Piteros » Pt 20 lut, 2009

Wtrące sie w dyskusje,a więc jezeli chodzi o ten potas ogrodniczy w granulacie, to radze wam zebyscie nie stosowali go do akwarium, dodawalem go przy podmianie w ilosci dajacej 20 ppm, no i masakra po tygodniu czasu padly mi wszystkie krewetki, a jezeli chodzi o roslinny to zero wzrostu :???: .
Piteros
Poznaje temat

Postprzez mar0752 » Pt 20 lut, 2009

Piteros, Dobrze, że to napisałeś, będzie to dobre ostrzeżenie.
mar0752
Stały bywalec

Następna strona

Powrót do Nawożenie roślin