przymusowa "mineralizacja" wody kamieniami

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

przymusowa "mineralizacja" wody kamieniami

Postprzez pin54 » So 23 lut, 2013

Mam w akwarium kamienie, które niestety dość mocno zmieniają mi parametry wody - tygodniowo KH zmienia się o ~4 stopnie. Chciałbym utrzymać miękką wodę najbardziej jak się da. Więcej wody niż 50%/tydzień podmieniał nie będę. Pytanie jak ten temat w ogóle ugryźć.

Czy mogę przyjąć, że cała twardość jaka dodatkowo powstaje to Ca (są to kamienie scenery stone)? Jeżeli tak to byłoby to ok 28mg Ca tygodniowo i w takim wypadku wymieniać na RO i dodawać powiedzmy do wody tylko MgSO4 (Mg ~7ppm) i K2SO4 ? To powinno spowodować mniej więcej stałą zawartość Mg na poziomie 14ppm i Ca 28ppm na początku tygodnia i 56ppm na końcu. Co z innymi minerałami np. Na, Cl ... ?

Ps. zdaję sobie sprawę, że najlepiej byłoby je wyrzucić, ale to chwilowo nie wchodzi w rachubę.
pin54
Początkujący

Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Cz 14 mar, 2013

Nie przejmuj się tym że zatwardzają Ci trochę wodę. Po jakimś czasie przestaną. Używam tych kamieni już w wielu zbiornikach (nawet w crystalach). Leję kran, lub RO zależy od zbiornika ale i tak mineralizuję wodę kranową MgSO4 lub dla RO mineralizatorem. Każda skała zatwardza wodę, jedynie dragon stone i lava są obojętne.
Marcin Bielak
Znający temat

Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Powrót do Nawożenie roślin