The Art of the Planted Aquarium - Hanower 2013

Tematy ogólne akwarystyczne.

The Art of the Planted Aquarium - Hanower 2013

Postprzez Bartek Lipczyński » Pn 05 lis, 2012

25-27 Stycznia 2013

Targi Zoologiczne Hannover
Rejestracja na: www.planted-aquarium.de

Od 25 do 27 stycznia 2013 odbędą się 6te międzynarodowe mistrzostwa „The Art of the Planted Aquarium” na targach „Pet Fair”w Hanowerze. Od 2008 konkurs jest jednym z najistotniejszych wydarzeń dla projektantów akwariów w Europie. Uczestnicy rywalizują ze sobą „na żywo” w wyznaczonym czasie urządzając swoje akwaria. Gotowe prace zostaną ocenione przez międzynarodowe Jury. Kreatywność aquascape’rów nie będzie ograniczana.

Ideą The Art of the Planted Aquarium jest aranżacja akwarium z użyciem żywych roślin. Konkurs odbywać będzie się w dwóch kategoriach: Nano i XL.

Wytyczne oceny wg których pracuje jury są podzielone na podkategorie takie jak: oryginalność, kompozycja, harmonia roślin i dekoracji, kondycja roślin, rozplanowanie przestrzeni, kreatywność, trwałość aranżacji w czasie. Żaden ze stylów nie będzie preferowany.

Dla ochrony oficjalnych sponsorów będzie niedozwolone umieszczanie reklam ani promocji na akwariach.

Międzynarodowe Jury będzie oceniało akwaria w sobotę 26go Stycznia 2013 o godzinie 15.00.

Skład jury:

—prof. Ole Pedersen, Dania
—Roland Strossner, Niemcy
—Bartłomiej Lipczyński, Polska
—Oliver Lucanus, Kanada
—Ralf Gerlach, Dania/Niemcy
—Stefan Hummel, Niemcy
Ceremonia wręczenia nagród będzie miała miejsce w Sobotę 26go Stycznia 2013 w trakcie imprezy „Scaper Night”. Godzina rozpoczęcia oraz miejsce imprezy zostanie podane wkrótce.

Każdy uczestnik otrzyma dyplom. Zwycięzcy (miejsca od 1 do 5) dodatkowo otrzymają nagrody. Uczestnik który otrzyma nagrodę specjalną również otrzyma dyplom i nagrodę. Kwoty nagród są ustalone w poszczególnych kategoriach.

Konkurs XL
Struktura operacyjna: Uczestnicy będą mieli czas na urządzanie swoich akwariów od Piątku 25go Stycznia od godziny 10.00 tej do Soboty 26go Stycznia do godziny 13.00 tej.

Wymiary akwarium konkursowych to 100 x 50 x 50 cm (250 litrów bez środkowej poprzeczki) razem z kompletnym oświetleniem i techniką filtracyjną. Technika oświetleniowa i filtracyjna będzie dostarczona przez firmę Eheim.

Każdy uczestnik jest zobligowany do przywiezienia swoich własnych materiałów dekoracyjnych i roślin. Tło w postaci czarnej lub niebieskiej folii jest zapewnione przez organizatorów konkursu. Jest również możliwe użycie swojego własnego tła. Gdy akwarium będzie urządzone obsługa wypełni akwarium wodą o odpowiedniej temperaturze.
Firma Dennerle zapewni uczestnikom podłoże na żądanie. Prosimy o zaznaczenie w trakcie rejestracji czy chcą Państwo użyć podłoża Dennerle.

Modyfikacje oświetlenia lub systemu filtracyjnego są niedozwolone. Można używać własnych dodatkowych systemów takich jak: filtracja UV, nawożenie CO2 czy filtracja diatomowa itp. do czasu sędziowania. Przed rozpoczęciem sędziowania wszelkie dodatkowe systemy muszą być zdemontowane przez uczestnika.

Opłata konkursowa wynosi 125 EUR, opłata pokrywa bilet na imprezę „Scaper Night” razem z posiłkiem (drinki będą płatne ekstra). Impreza „Scaper Night” odbędzie się w Sobotę 26 stycznia 2012 wieczorem. Opłata pokrywa również nocleg w hotelu– 2 doby w pokoju jednoosobowym. Opłata konkursowa dla tych którzy wezmą udział w obu konkursach (Nano + XL) wynosi 185 EUR i również pokrywa w/w bilet na „Scarper Night”.

Każdy uczestnik konkursu może zakupić używany przez niego zestaw akwarium za 120 EUR po zakończeniu prezentacji zbiorników. Prosimy o zarezerwowanie zakupu akwarium w trakcie rejestracji. Po rejestracji oraz dokonaniu wpłaty organizatorzy zarezerwują i opłacą uczestnikowi jednoosobowy pokój w hotelu na terenie centrum targowego na dwie doby.

Nagrody pieniężne:

—1wsze miejsce: 2.000 €
—2gie miejsce: 1.500 €
—3cie miejsce: 1.000 €
—4te miejsce: 500 €
— 5te miejsce: 300 €
— miejsca od 6go do 10go:100.00 €
— nagroda specjalna: 500.00 €

Konkurs Nano
Struktura operacyjna: Uczestnicy będą mieli czas na urządzanie swoich akwariów od Piątku 26go Stycznia od godziny 10.00 tej do Soboty 27go Stycznia do godziny 13.00 tej.
Wymiary akwariów konkursowych dostarczonych przez Dennerle to 25 x 25 x 30 cm (18,75 litra).

Każdy uczestnik jest zobligowany do przywiezienia swoich własnych materiałów dekoracyjnych, podłoża i roślin. Tło w postaci czarnej lub niebieskiej folii jest zapewnione przez organizatorów konkursu. Jest również możliwe użycie swojego własnego tła.

Firma Dennerle zapewni uczestnikom podłoże na żądanie. Prosimy o zaznaczenie w trakcie rejestracji czy chcą Państwo użyć podłoża Dennerle.

Modyfikacje oświetlenia lub systemu filtracyjnego są niedozwolone. Można używać własnych dodatkowych systemów takich jak: filtracja UV, nawożenie CO2 czy filtracja diatomowa itp. do czasu sędziowania. Przed rozpoczęciem sędziowania wszelkie dodatkowe systemy muszą być zdemontowane przez uczestnika. Jest możliwe aby zaprezentować akwarium bez żadnej techniki filtracyjnej.

Gdy akwarium będzie urządzone obsługa wypełni akwarium wodą o odpowiedniej temperaturze.

W konkursie Nano jest dozwolone przywiezienie wcześniej urządzonego gotowego akwarium o wymiarach takich jak akwarium firmy Dennerle Nano.

Każdy z uczestników może zatrzymać użyte akwarium po zakończeniu konkursu.

Opłata konkursowa wynosi 85 EUR, opłata pokrywa bilet na imprezę „Scaper Night” razem z posiłkiem (drinki będą płatne ekstra). Impreza „Scaper Night” odbędzie się w Sobotę 26 stycznia 2013 wieczorem oraz akwarium Denerle.

Opłata konkursowa dla tych którzy wezmą udział w obu konkursach (Nano + XL) wynosi 185 EUR i również pokrywa w/w bilet na „Scarper Night”. (szczegóły wyżej)

— 1wsze miejsce: 800 €
— 2gie miejsce: 500 €
— 3cie miejsce: 300 €
— 4te miejsce: 200 €
— 5te miejsce: 100 €
— nagroda specjalna: 200.00 €

Zachęcam więc, do rozpoczęcia przygotowań i kontynuowania tradycji licznej reprezentacji Polski prezentującej akwaria na najwyższym poziomie.

PAMIĘTAJMY!: Kostki (nano) najlepiej aranżować już teraz, w domu i przywozić gotowe. Tylko takie aranżacje mogą osiągnąć naprawdę wysoki poziom, dający im możliwość konkurowania o zwycięstwo.

Co do dużych zbiorników, dobrze jest mieć również przygotowane wcześniej w domu fragmenty aranżacji z których budujemy aranżacje konkursową jak z klocków.

To naprawdę wspaniała impreza, umożliwiająca nie tylko uczestnictwo w konkursie aranżacji, ale również możliwość poznania ciekawych ludzi z całego świata, to ciekawe prelekcje oraz fajne zdarzenie towarzyskie i… wysokie nagrody pieniężne.

Zgłaszajcie się jak najszybciej, co roku jest coraz więcej chętnych, a liczba miejsc w konkursie ze zrozumiałych względów jest ograniczona.

Zachęcam do dyskusji i porozumiewania się np. na temat wspólnego transportu itd.

Jako Aqua Art - dystrybutor roślin Tropica, dajemy możliwość zamawiania roślin Tropica u nas, z dostawą świeżych roślin z hodowli Tropica’i w Danii bezpośrednio na konkurs w Hanowerze.

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, prosze o ich zadawanie w tym wątku.
Bartek Lipczyński
Administrator

Głosował : 1 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartek Lipczyński » Wt 04 gru, 2012

Co taka cisza w temacie? Nie wierzę żeby nagle zabrakło chętnych?

Mam dalsze informacje:

Ponownie, w konkursie 2013 firma Eheim zapewni zestawy akwariów dla konkursu XL (Eheim vivaline 250 white).

Firma Eheim przygotowała również, dla każdego uczestnika, zestaw upominków składający się z: koszulki (T-shirt) kurtki (marynarki - jacket) oraz ręczników.

Proszę pamiętać, że firma Ehaim prosi, aby uczestnicy nosili przekazane upominki w trakcie konkursu.

Ponadto został zaangażowany fotograf na sesję fotograficzną dla każdego uczestnika i jego akwarium. Sesja planowana jest na sobotę, 26 stycznia 2013r., godz. 13.00.
W celu zapewnienia sprawnej organizacji sesji, wszyscy uczestnicy proszeni są o pozowanie w trakcie sesji przy swoich akwariach.

Przed tą sesją zdjęciową organizator potrzebuje pisemnej zgody uczestnika na wykorzystanie zdjęć jego akwarium dla potrzeb konkursu.

Wszyscy którzy zgłosili się do konkursu lub zamierzają to zrobić, proszę aby skontaktowali się ze mną na PW w w/w sprawie.
Bartek Lipczyński
Administrator

Postprzez jeden » Wt 29 sty, 2013

Cześć wszystkim,

Dla zainteresowanych. Poniżej wstawiam fotki polskich zbiorników, jak również tych najlepiej ocenianych w poszczególnych kategoriach.

NANO

1 mijesce
Obrazek

2 miejsce
Obrazek

3 miejsce
Obrazek

7 miejsce

Obrazek

Kategoria XL

1 miejsce Adrie Baumann
Obrazek

2 miejsce Volker Jochum
Obrazek

3 miejsce Piotr Dymowski
Obrazek

Obrazek

7 Gosia Tarczyńska
Obrazek

8 Michał Maciejewicz

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam!
Piotrek
jeden
Poznaje temat

Głosował : 0 razy

Postprzez ZANDAR » Wt 29 sty, 2013

Z każdym następnym konkursem, pracę na co raz wyższym poziomie :smile: Gratulacje za świetnie wykonane zbiorniki :wink:
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik

Postprzez Dominik Gąsiorek » Wt 29 sty, 2013

ja to nie wiem z jakiej okazji przyznali 1 i 2 miejsce tym zbiornikom którym przyznali...mówię o XL...każdy jeden z zaprezentowanych polskich kompozycji jest 100x lepszy...szkoda... Piotrku...kawał dobrej roboty...Twój zbiornik najbardziej mi się podoba...z oceną kostek się zgadzam...
Dominik Gąsiorek
Moderator

Postprzez ZANDAR » Wt 29 sty, 2013

2pac01 napisał(a):ja to nie wiem z jakiej okazji przyznali 1 i 2 miejsce tym zbiornikom którym przyznali...mówię o XL...każdy jeden z zaprezentowanych polskich kompozycji jest 100x lepszy...szkoda... Piotrku...kawał dobrej roboty...Twój zbiornik najbardziej mi się podoba...z oceną kostek się zgadzam...

Chciałem też o tym napisać, ale się wstrzymałem :lol: Piotrek zasługiwał zdecydowanie na pierwsze miejsce.
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik

Postprzez Bartek Lipczyński » Wt 29 sty, 2013

2pac01 napisał(a):ja to nie wiem z jakiej okazji przyznali 1 i 2 miejsce tym zbiornikom którym przyznali...

... i pewnie dlatego nie zasiadasz w Jury ;)

Byłem tam, widziałem i oceniałem.

Mogę powiedzieć tylko tyle, że są ściśle określone (opisane z zasadach konkursu) kryteria ocen, a praca komisji sędziowskiej jest dokładna, rzetelna i niezależna.

Chociaż moje osobiste oceny, różniły się nieco od wyników zbiorczych całej komisji, to uważam wyniki za 100% właściwe i sprawiedliwe.

Akwaria były oceniane wg ich wyglądu „na żywo” w sobotę w godzinach 13-16-tą.

Co do akwarium Piotra to miałem przyjemność podczas ceremonii wręczania nagród przedstawić ocenę opisową – której fragmenty przytoczę - koncepcja którą przedstawił jest doskonała można nawet powiedzieć wiodąca. Doskonały dobór dekoracji, świetne naturalne połączenie skał i korzeni, ciekawe i odważna forma ułożenia wysokich korzeni tuż za przednią szybą zbiornika, doskonała dbałość o szczegóły - ale są również niedoskonałości – zbyt mocno zagęszczony, punkt zetknięcia prawej i lewej strony kompozycji korzeni, nie dający szansy na zbudowanie właściwej głębi i perspektywy. Ponadtto brak trzeciego planu w tylnej części prawej strony kompozycji.

To świetny zbiornik z którego Piotr może być dumny. Poziom konkursu w tym roku był jednak bardzo wysoki.

Oczywiście - miło jest gratulować zwycięstw, swoim kolegom, ale jeżeli musieli ustąpić nieco miejsca lepszym, w wyrównanej, uczciwej konkurencji - to psioczenie na innych lepiej punktowanych uczestników i pracę oceniających, IMHO jest pozbawione nieco… sami wiecie czego. ;)
Bartek Lipczyński
Administrator

Postprzez Dominik Gąsiorek » Wt 29 sty, 2013

to Ty tutaj jesteś specjalistą Bartku...wyraziłem tylko swoją subiektywną ocenę :roll: i dalej podtrzymuję swoje zdanie :)
Dominik Gąsiorek
Moderator

Postprzez akwabiotop » Wt 29 sty, 2013

Ha, to i ja dorzucę swoje trzy grosze :)

Poniżej zdjęcia wszystkich zbiorników i pierwszy film z The Art of the Planted Aquarium 2013. Szczerze powiedziawszy mam trochę mieszane uczucia w kwestii tegorocznych aranżacji... Zeszłoroczne były wg mnie jakieś takie bardziej uporządkowane, dopieszczone, nie przeładowane szczegółami, i bardziej harmonijne. W tym roku jakoś to wszystko szaro-buro wyglądało. Ale to tylko moje zdanie, rzecz jasna :)

Album 1 - akwaria kategorii XL (100x50x50 cm)

Album 2 - akwaria kategorii Nano (25x25x30 cm)

A tu pierwszy film, przeglądówka z wszystkimi akwariami Nano

Obrazek

Będzie jeszcze druga przeglądówka, z XLami, a potem szczegółowe filmy pokazujące wszystkie zbiorniki po kolei. Ci co nie byli w Hannoverze będą mogli porównać tegoroczne i zeszłoroczne akwaria :)

:)
akwabiotop
Poznaje temat

Postprzez nazer » Śr 30 sty, 2013

Muszę się tutaj zgodzić z Bartkiem, widział zbiorniki na żywo. Zdjęcia pewnie nie oddają pełni prac. Przyznam też rację w tym co napisał Bartek, że korzenie tak jakoś ciężko, za ciężko jak dla mnie skomponowane, choć praca super, jak wszystkie Piotra. Przecież nie od dzisiaj piszę, że to dla mnie najlepszy aquascaper w naszym kraju. Bardzo ładna praca Michała.
A ty Piotrze proszę zaparzyć wiadro kawy i montować jak najszybciej filmy :mrgreen:
Bo jak zawsze nie mogę się doczekać relacji ...
nazer
Aktywny użytkownik

Postprzez Zafira » Śr 30 sty, 2013

Zbiorniki na żywo wyglądały dużo lepiej niż na wszystkich fotkach, niestety zdjęcie nie oddaje w pełni realizmu i detali. Wszyscy się bardzo napracowaliśmy, po 10 godzinnej podróży w nocy, każdy z nas robił cały dzień akwarium, to był duży wysiłek,ale impreza super i warto było :grin:. Ja miałam problem troszkę ze swoim wzrostem, o czym już wspomniałam na innych forach, bo zbiornik stał wysoko i ręce też mam określonej długości, chłopaki są wysocy i raczej tego problemu nie mieli :razz: .
Zafira
Początkujący

Postprzez Dominik Gąsiorek » Śr 30 sty, 2013

najważniejsze jest to że Polacy pokazują się na imprezach międzynarodowych i że osiągają mimo wszystko wyśmienite wyniki...to naprawdę bardzo cieszy i dopinguje...
Dominik Gąsiorek
Moderator

Postprzez kocan1 » Cz 31 sty, 2013

Obrazek

Fotorelacja z Hanoweru:
http://www.akwa-mania.mud.pl
kocan1
Zainteresowany tematem

Postprzez jeden » Cz 31 sty, 2013

Jeżeli chodzi o opinie Bartka co do mojej XL to rzeczywiście.. zgadzam się z nią.. Brakuje tam wypełnienia prawej strony, a środek jest trochę przeładowany. Co do perspektywy i głębi to tak miało być i tego i tak bym nie ruszał :wink:

Natomiast jeżeli chodzi o kostki to lekkie przegięcie.. nr 1 ok, jest to ładnie wykonana praca - takie gusta(DUŻO roślin) o nich sie nie dyskutuje.. ale nr 2, nr 3 ?? Porównajmy ją do numeru 8 :wink: detale, idealna kompozycja, dobór roślin, materiałów, prostota, minimalizm.. jak dla mnie perfekcyjna praca.. zdobywa m8, za to kępa mchu pozycję 2, a kępa pinatifidy miejsce 3 i tu się nasuwa pytanie, dlaczego? Takie jest moje zdanie.. byłem tam osobiście i potwierdzam że nr.8 na żywo prezentował się perfekcyjnie..
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
jeden
Poznaje temat

Postprzez akwabiotop » N 03 lut, 2013

Ha, no fakt, miejsce 8 w nano było całkiem nieźle dopieszczone - tyle że jak dla mnie to byłaby świeta dekoracja do dioramy Warhammera, a nie jako akwarium gdzie miałyby mieszkać ryby czy krewetki. Ogólnie łapię się na tym że w nano najbardziej mi się podobają proste roślinne kompozycje - akwaria nr 2 (nie chodzi o miejsce w konkursie tylko numer zbiornika w rzędzie akwariów), nr 13 (czyli 2gie miejsce w konkursie), może jeszcze nr 17 (czyli 6te miejsce w konkursie), chociaż trochę za dużo skał (nano jest małe, zapychać to jeszcze dodatkowo kamieniami...?).

Co do XLek, to szczerze powiedziawszy dziwię się temu co piszecie - że w tym roku poziom był wyższy niż w ubiegłym. Fakt, ja nie zwracam uwagi na te wszystkie detale na które patrzą sędziowie, oceniam po prostu który zbiornik jest "ładny" i "propocjonalny" (wg mnie). W zeszłym roku takich akwariów mogę wymienić co najmniej kilka, o ile nie więcej. W tym roku podeszły mi w zasadzie tylko dwa zbironiki - Keith Eckardt czyli miejsce 4te i Tobias Fricke czyli miejsce 9te. A, i jeszcze miejsce 6te czyli iwagumi Georga Justa. Ładne, proste, nasycona zieleń, wpuścić tam z 50 Red Cristalek, albo lepiej Black Bee, i szafa gra :) Aha, i jeszcze akwarium 28, Adama Votavy - ten zbiornik ma w sobie klimat zeszłego roku (były wtedy dwie trochę podobne kompozycje, bodajże na blyxie), gdyby tak dno było zarośnięte jakimś dywanikiem zamiast gołego piachu to nie wykluczam że ten zbiornik byłby dla mnie kolejnym faworytem :)

Dobra, ale nie o tym miałem pisać... ;) Tu następne filmy (kawy nie trzeba, na szczęście ;) ):

Przeglądówka wszystkich akwariów XL (wymiary 100x50x50 cm)

Obrazek

Oraz pierwsze pięć zwycięskich XLek (Adrie Baumann, Volker Jochum, Piotr Dymowski :) , Keith Eckardt, Jan Simon Knispel)

Obrazek

:)
akwabiotop
Poznaje temat

Postprzez nazer » Pn 04 lut, 2013

Moim zdaniem również w zeszłym roku były lepsze aranżacje, choć nie powiem że tegoroczne złe... Oczywiście nie wszystkie ucieszyły me oczy np. z XL akwa no.4 totalny gniot, no i oczywiście Olivier Knott znów jakiś kosmos zrobił ( nie przemawiają do mnie jego prace), akwarium ma być wycinkiem natury, a nie smoczą krainą....
nazer
Aktywny użytkownik

Postprzez kocan1 » Śr 06 lut, 2013

Obrazek

Fotorelacja z Hanoweru:
http://www.akwa-mania.mud.pl
kocan1
Zainteresowany tematem