Dwusetka Mirasa.

Blogi z działu "Roślinne - Aqua Art Challenge" nie odświeżane dłużej niż 2 miesiące, akwaria zlikwidowane

Dwusetka Mirasa.

Postprzez Ulvhedin » So 14 wrz, 2013

Rozpocząć miałem od pokazania samych początków moich zmagań z akwarystyką, od czego zaczynałem, jednak za dużo tego pisania i pokazywania by było wiec pominąłem ten plan, chociaż nie jednemu początkującemu by się przydała taka lekcja, nikt się asem nie urodził i każdy od czegoś zaczynał i każdy z jakimiś problemami się boryka.

Nie wiem czy to dobry pomysł pokazać początki, czy lepiej było odczekać jak nie będzie problemów i uda mi się poprowadzić zbiornik w dobrym kierunku. Jednak chyba najbardziej budujące będą dla mnie opinie i uwagi. Generalnie nie jest to zbiornik do konkursu, ma mnie cieszyć a nie powalać.

Zbiornik: 200L – 100x40xh50

Oświetlenie: 2 belki LED – 1x Cree XP-G R5 9szt i 1x Cree XP-E 10szt – wysterowane na 350mA, w realizacji jeszcze jedna belka, estetyka całego oświetlenia stawia Wiela do życzenia ale dla mnie wystarcza. Świecenie - przód zapala się na 8h a tył tylko na 7h, docelowo 10/9.

Filtracja: Aqua Nova NFC-1500

Co2: Butla + reaktor Sera 500 – 24h

Ogrzewanie: Grzałka przepływowa HYDOR ETH 200W

Podłoże: 5kg keramzytu + ASII+ (keramzyt dla zaoszczędzenia na podłożu)

Dekoracja:
Lawa czarna

Flora:
-Alternanthera reinecki mini
-Ammania Sp. Bonsai (rotala indica)
-Aponogeton crispus
-Bacopa myriophylloides - podejrzewam, że to myriophyllum
-Crassula helmsii
-Eichhornia diversifolia
-Elatine tiandra
-Elatine hydropiper
-Eriocaulon sateceum
-Hedyotis salzmannii
-Hydrocotyle tripartita japan
-Hygrophila Pinnatifida
-Hygrophila spec. ''Araguaia'' (Staurogyne stolonifera)
-Hygrophila salicifolia
-Junkus repens
-Lobelia Cardinalis mini
-Ludwigia Inclinata
-Ludwigia Senegalenssis
-Ludwigia sp. mini red
-Najas indica
-Najas minor
-Najas sp. roraima
-Eustralis narrow
-Pogostemon octopus
-Pogostemon Helferi
-Ranunculus Inundatus
-Staurogyne repens
-Tonina Sp. Belem
- no i jakiś meszek zaplątany był w roślinki, ale nie pamiętam od kogo, była to jedna gałązka, sobie fruwał po akwarium, zaplątał się w roślinki, podrósł i jak sprzątałem przymocowałem go pomiędzy kamorki, jak śmignął to aż miło było patrzeć i został. Jednak zostanie tylko jedna jego ‘plecha’. czas pokaże.

Fauna: póki co kilka sztuk krewetek Fire Red.

Woda: ¼ z poprzedniego istnienia + ¾ kraneks.

Flora bakteryjna: Prodibio BioDigest 1 ampułka i dojrzały filtr z poprzedniego istnienia.
Poczytałem o tym komponencie wiele ciekawego, panie w zoologu też bardzo chętnie go reklamowały, nawet natrafiłem na jakimś forum, że obyło się bez częstszych podmian na początku założenia i to mnie przekonało aby spróbować. Na dzień dzisiejszy jest dobrze.

Pod podłoże sypnąłem nieco nawozów wg przepisu z tego wątku http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=32642

Akwarium zalane 11.09.2013

Parametry drugiego dnia po zalaniu tj. 12.09.2013:
Gh - 9
Kh - 3
pH - 6,8
Po4 - 0,5ppm
No2 – 0
No3 – 10ppm
NH3/NH4 – 0
Fe – 0
Cu – 0
K – 7ppm

Parametry w czwartym dniu po zalaniu tj. 14.09.2013:
Gh - 9
Kh - 2
pH - 6,5 mierzone testem stałym (test kropelkowy wskazuje 6)
Po4 - 0,5ppm
No2 – 0
No3 – 10ppm
NH3/NH4 – 0
Fe – 0
Cu – 0
K – 10ppm

Część roślin była moja, część dokupiłem, czekam na jeszcze jedną, jestem już pewny że poleci hygrophila corymbosa minima, fajna była jak ją dostałem taka malutka, jednak jak już się zaaklimatyzowała zrobiła się ogromna, a wyrwać to dziadostwo to porażka, coś subtelniejszego poszukam. Ta sama sprawa dotyczy elatine, póki co ta u mnie rosła sama.

No i tak to wyszło na sucho:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać widok roboczy, żadnego przemywania ścianek do fotki. Miał być szybki restart. Rozmieszczenie kamorków było przemyślane, tylko pod kątem oddzielenia pierwszego planu (roślin trawnikowych) i pokątnie rośliny, które można nieco wyżej od trawnika poprowadzić, tak aby nie zasłaniały lawy. Nie do końca wszystko wyszło planowo. Musiałem zrezygnować z erectusa i z eichhorni azurea.

Tuż po obsadzeniu:
Obrazek

Tu dołożyłem mech i bacope oraz jeden kamyk po prawej, ale średnio mi się on tam widzi.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rośliny oddychają, póki co dobrze jest.
Ostatnio zmieniony Śr 25 wrz, 2013 przez Ulvhedin, łącznie zmieniany 2 razy
Ulvhedin
Znający temat

Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez marho760816 » So 14 wrz, 2013

Zapowiada się fajnie. Lawa całkiem dobrze wygląda. Jedynie corymbosa(chyba) posadzona w tym miejscu mi osobiście nie pasuje ale to nie moje szkło. Tylko czekać na rozrost.
marho760816
Zainteresowany tematem

Postprzez Ulvhedin » So 14 wrz, 2013

marho760816 napisał(a):Jedynie corymbosa(chyba) posadzona w tym miejscu mi osobiście nie pasuje ale to nie moje szkło.

Myślę podobnie i już szperam czym to zastąpić :wink: A lawa jak dla mnie jest super, ma swój urok.
Ulvhedin
Znający temat

Postprzez Pagu » N 15 wrz, 2013

Calkiem fajnie wygląda no ale super będzie jak zarośnie ... Pogostemon helferi na tej lawie super tylko trzeba trzymać go nisko :lol:
Pagu
Stały bywalec

Postprzez polakko 78 » N 15 wrz, 2013

Pagu napisał(a):Pogostemon helferi na tej lawie super tylko trzeba trzymać go nisko

Raczej Hygrophila Pinnatifida :wink:
polakko 78
Aktywny użytkownik

Postprzez Ulvhedin » N 15 wrz, 2013

Helferi rośnie w podłożu za lawą, pinnatifida na kamieniu mi super rosła niziutko, zobaczę czy da radę i teraz :) Ludwigia Inclinata podrosła, do wtorku przypuszczam dojdzie do lustra, to jeszcze jej dołożę.

Corymbose nie wiem czym zastąpię, może jak dojdzie coś nowego :lol:

Zastanawiam się też nad trawnikiem, a konkretnie elatine hydropiper, marsilea hirsuta i Crassula helmsii i znowu mnie korcą wszystkie :???:
Ulvhedin
Znający temat

Postprzez adams750 » N 15 wrz, 2013

Ja bym postawił na elatine hydropiper też mnie korci by ją spróbować.
adams750
Znający temat

Postprzez Ulvhedin » Wt 17 wrz, 2013

Postawiłem na elatine hydropiper i Crassula helmsii, spróbuję obu powinny dojść do czwartku, tiandry mi będzie żal, bo idzie ładnie.

W 5 dobie wszystko ładnie rośnie, mam tylko dylemat co do bacopy myriophylloides, bo jak tak szukam fotek po necie, to moja bardziej przypomina wywłócznika, może któryś z kolegów ma, miał i potwierdzi czy to faktycznie w/w bacopa. Fotka niestety słaba.

Obrazek

A tak to wygląda:
Obrazek
Ulvhedin
Znający temat

Postprzez Przemek Leśniak » Wt 17 wrz, 2013

Po kolei.
Hardscape naprawde fajny, bardzo mi się podoba.
Rośliny poszły ci do przodu.
Aczkolwiek mi nie do końca przy tym hardscapie pasuje Aponogeton po prawej stronie, chyba bym go za srodkowa skałą schował.
Ulvhedin napisał(a):Oświetlenie: 2 belki LED – 1x Cree XP-G R5 9szt i 1x Cree XP-E 10szt – wysterowane na 350mA, w realizacji jeszcze jedna belka, estetyka całego oświetlenia stawia Wiela do życzenia ale dla mnie wystarcza. Świecenie - przód zapala się na 8h a tył tylko na 7h, docelowo 10/9.

Tak z ciekawości ile +/- wyszło Ciebie oświetlenie?
Ulvhedin napisał(a):Zastanawiam się też nad trawnikiem, a konkretnie
elatine hydropiper, marsilea hirsuta i Crassula helmsii i znowu mnie korcą wszystkie :???:

elatine hydropiper jest strasznie chimeryczna, ale jak sie przyjmie to wg mnie bardzo ładnie rośnie i nisko, duzo lepiej i nizej niż mały heniek. Co do Crassuli to u mnie potrafiła rosnać na kilkadziesiąt cm do góry.

Czemu chcesz wywalic elatine triandre?
Przemek Leśniak
Zainteresowany tematem

Postprzez Ulvhedin » Wt 17 wrz, 2013

Przemku, fajnie że się podoba :)

Na oświetlenie wydałem ok. 800zł jak to zliczałem na początku, do tego moje manipulacje doprowadziły do spalenia się diod (zbyt silny prąd i diody się przepalały jedna po drugiej i to co jeszcze by podziałało dobiłem złym podłączeniem :oops: ).

Tania inwestycja to nie jest.

Aponogeton był z tyłu przy poprzednim 'aranżu' ale się okazało, że wcale taki wysoki nie jest i wszystko go zakrywało, tym razem jest nieco odsłonięty a za nim coś muszę dosadzić, jak tylko dostanę. Za środkowym kamykiem nie ma miejsca, no tak się złożyło, że wszystkie kamienie były zbyt szerokie i nie zostawiły mi tam nic placu, jak nie poradzi tam pinnatifida, to coś na kamyk i tak wrzucę.

Pemek-Umbro napisał(a):Czemu chcesz wywalic elatine triandre?

Tak samo bym o niej powiedział że jest chimeryczna, ale jak już się zadomowi, to pięknie rośnie, tak pięknie, że to częste jej cięcie mnie wkurzało. A mam ją z siewek, z poprzedniego istnienia, pierwsze jej gałązki mi się nie przyjęły, ale zdążyły się rozsiać.
Ulvhedin
Znający temat

Postprzez Ulvhedin » Pn 23 wrz, 2013

Dzień 10.

Wyniki badań:
Kh 3
Gh 10
pH 6,5 (test kropelkowy 6.0)
No2 0
No3 10ppm
Nh3/4 0 (hmm po odstaniu jednak uzyskał lekko zielonkawy odcień)
Po4 0
K ~ 13
Fe 0

No i teraz czegoś tu brakuje, bo tonina belem robi się przezroczysta, to samo dzieje się z eichhornią.
Na szybach widoczne bardzo króciutkie nitki - zakłócony cykl azotanowy? To by miało sens, test Sera NH3/4, pierwszy raz mi się zdarzyło, aby po odstaniu przebarwił się na zielonkawy odcień.

Z zakupionego trawniczka zostały dwa strzępki, rozpuścił się :evil: ale najlepszej jakości to też nie był i poświeciłem tiandry znaczną część :evil: crassula póki co, tylko kilka gałązek odrzuciła. Jutro podmiana i przycinka prawych badyli i po lewej L. Inclinaty.

Tak to wygląda :)

Obrazek

EDIT:
Zapomniałem dopisać, że doszła hygrophila salicifolia, najas indica i najas minor, wyleciała corymbosa mini. Jeszcze coś dojdzie coś się zmieni, coś wymieni. Mam już w głowie kolejne plany :cool:
Ulvhedin
Znający temat

Postprzez Ulvhedin » Pn 30 wrz, 2013

DZIEŃ 19

Wyniki badań:
Kh 2
Gh 10
pH 6,5 (test kropelkowy 6.0)
No2 0
No3 20ppm
Nh3/4 0 (test po odstaniu nie zmienił barwy)
Po4 0,25

Po poprzednich wynikach zacząłem nawozić, aponogeton się zaczął rozpuszczać, crassula też dostała po kościach, najwięcej odczuł to ranunculus inundatus, została tylko jedna sadzonka z trzech.

Dawki dzienne (sole podawane bezpośrednio do basenu):
- No3 z Ca(No3)2*4H2O - 0,6 gr. - 1,75 ppm
- Po4 z Kh2Po4 - 0,1 gr. - 0,39 ppm
- K z K2So4 - 0,7 gr. - 1,75ppm + 0,16ppm z Kh2Po4
Mg i Ca nie podaję tyle tylko co w kranexie.

Po pierwszym tygodniu nawożenia, poziom Po4 lekko podniosłem do 0,78ppm ze względu na czarniejącą eichhornię. Crassula się trzyma, jedna sadzonka eichhornii trzyma się świetnie, druga niestety mocno odczuła braki. Rośliny oddychają aż miło, aponogeton wypuszcza młode listki. Reszta roślin bez szwanku.

Pierwsze cięcia ruszyły, ale nie tnę wszystkiego jednocześnie, co kilka dni jakaś roślinka.

Zrobiłem drugie podejście do elatine hydropiper, z poprzedniej zostały 3 strzępki, ale trzymają się do dziś. Nie byłbym sobą, gdybym nie zapytał o jakąś małą odmianę anubiasa np. anubias mini bonsai :lol: A i dołączyła, dzięki Przemkowi, najas sp. roraima, radzi sobie całkiem dobrze ale jeszcze się w oczy nie rzuca :smile:
Anubias póki co tylko tak położony na głównym kamyczku, ale myślę go podzielić trochę i wetknąć gdziesik. Po liściach widzę, że musi się dostosować do nowych warunków. Mam nadzieję, że się ogarnie.

Z wegetacji powstaje pinnatifida, czyli znowu ładnie owinie sobie kamień wokół palcy hehe

Mam jeszcze chrapkę na mini wersję microsorium, ale dopiero jak zaczepię anubiasa, podejmę decyzję.

Uwagi mile widziane :)

A tak się to prezentuje:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam. Miras
Ulvhedin
Znający temat

Postprzez Drack » Pn 30 wrz, 2013

Ulvhedin napisał(a):Uwagi mile widziane :)

Akwarium ładnie się prezentuje, jeżeli chodzi o subiektywne uwagi czy sugestie osobiście wyjąłbym kilka kamoli, żeby zmieściło się więcej roślin ;) są naprawdę piękne.

P.S. Hardscape wyszedł extra, po posadzeniu roślin yyy... one po prostu wygrywają z kamolami choć pewnie większość się ze mną nie zgodzi :)
Drack
Aktywny użytkownik

Postprzez nazer » Wt 01 paź, 2013

A ja znów użyłbym większych kamieni, dla mnie troszeczkę za płasko...albo użył takich tylko podłoże podniósł...
nazer
Aktywny użytkownik

Postprzez Pagu » Wt 01 paź, 2013

nazer napisał(a):A ja znów użyłbym większych kamieni, dla mnie troszeczkę za płasko...albo użył takich tylko podłoże podniósł...

No coś w tym jest ... Ale roślinki bomba .
Pagu
Stały bywalec

Postprzez Przemek Leśniak » Wt 01 paź, 2013

A ja czekam i się doczekam, az za jakiśczas bedzie ładnie zarośniete akwarium.
Ładny przyrost roslin Mirku :)
Przemek Leśniak
Zainteresowany tematem

Postprzez Ulvhedin » Wt 01 paź, 2013

Żaden kamień jest nie do ruszenia :lol: roślinki póki co tak jak wspomniałem tnę rozważnie, świeżynka i boję się wywołać reakcję łańcuchową. Tu już patrzę po roślinkach, co ma zostać a co ma zrobić miejsce innym, ciężko.

Z czasem za kamieniami uzupełnię podłoża deczko, chyba ze rośliny nie pozwolą :lol: różnica pomiędzy przednią równiną, a tyłem za kamieniami to 5 cm, wiem mogło być wyżej, ale mimo keramzytu za mało podłoża kupiłem :razz:

Anubiasek dziś wygląda jak siedem nieszczęść, ale nadal jestem dobrej myśli :wink:

Dziękuję Przemku, jak czegoś nie spapram to zobaczysz :roll:
Ulvhedin
Znający temat

Postprzez Ulvhedin » N 13 paź, 2013

Jakiś czas temu zauważyłem na eriocaulonie sateceum na stożkach dziwne ciemne ???? zdjąłem z jednego i myślę sobie hmm czyżby moje ukochane krasne? Zostawiłem aby się sytuacja nieco wyklarowała, może jakiś syfek :???: Dziś zerkam po toninie sp. belem, bo ładne duże pióropusze się zrobiły :o sinice :!: :o

No to zestaw małego chemika w ruch:
Kh = 2
Gh = 10
No3 = ~15-20
Po4 = 0,5
K = ~15
Nh4 = 0
No2 = 0

Azotu nie brakuje (test kalibrowany wskazuje prawidłowo). No wiec skąd to dziadostwo :?: Filtr czysty.

Obsada to: krewetki, 8 otosków i 8 (od 4 dni) kirysków pigmejów.

Jakieś sugestie? Dostałem w postaci gratysa? :lol:

Zapomniałem dopisać, krytyka mile widziana, działa na mnie budująco :lol:
Ulvhedin
Znający temat

Postprzez Drack » N 13 paź, 2013

No to faktycznie, a PO4? test masz skalibrowany? Kiedyś przy no3-30ppm wciąż miałem sinice, na szczęście tylko w podłożu przy przedniej szybie, wystarczyło trochę tropicala algin pond w strzykawce rozrobionego z wodą, znikało praktycznie w kilka minut :)
Drack
Aktywny użytkownik

Postprzez Ulvhedin » N 13 paź, 2013

Drack, Po4 też kalibrowałem, wskazania prawidłowe wychodzą, ale jutro sprawdzę jeszcze raz. Myślę też oddać kranówkę do badania, bo chyba wodociągi coś kłamią.
Ulvhedin
Znający temat

Następna strona

Powrót do Roślinne - archiwum