Strona 1 z 12

CO2

PostNapisane: Pn 21 lip, 2003
przez Robert
Najprostrzy sposób:
kupić zegary (sklep z elementami do spawania) ok 200zł
butla od gaśnicy halonowej 2kg
reaktor od 30zl
2 m rurki
BUTLE NABIJAĆ W AUTORYZOWANCH PUNKTACH .
Inaczej gaz bardzo szybko się kończy i ma nienajleprzą jakość.

Zaletą w/w zegarów jest łatwiejsza regulacia niz firmowymi wyrobami.

PostNapisane: Pn 21 lip, 2003
przez Marcin Baranowski
W Białymstoku w firmie Supon na ul. Hetmańskiej można dostać butle przerobione z gaśnicy. Dwa lata temu kosztowały 60zl, można u nich je również nabić. Butle można również napełnić w firmie Praxair na ul. Obrębowej (za Auchanem) za przysłowiowe piwo (trzeba zagadać z jakimś pracownikiem). Jak się zagada lepiej to można nawet całą butlę kupić. Reduktorów najlepiej poszukać w jakimś sklepie spawalniczym, np. na ul. Hetmańskiej (przy skrzyżowaniu z Marczukowską).

Uaktualnienie: W Suponie nie chcą już nabijać butli, w Praxair również już się nie da. Chyba jedynym obecnie miejscem gdzie da się to zrobić jest firma AMCO-GAZ w Zaściankach ul. Baranowicka 62c (tel. 7418160, 7418349). Nie ma już też sklepu spawalniczego przy Hetmańskiej. Oto adresy innych sklepów: SpawTech ul. Sowlańska 40 (tel. 7437312), Spaw ul. Baranowicka 160 i Zuchów 29 (tel. 7431768, 7431929). Jest jeszcze jeden sklep, który mieści się w budynku El-Hurtu przy ul. Baranowickiej nie pamiętam niestety nazwy.

PostNapisane: Pn 21 lip, 2003
przez Gość
Generalnie używane butle można dostać w stacjach napełniania
butli Przedsiębiorstwa SUPON. Ta firma jest chyba w każdym większym
mieście. Jesli nie znacie adresu, należy spytać jakiegoś znajomego
BHP-owca z większego zakładu lub pracownika gospodarczego.
Do ich obowiązków należy wymiana butli w zakladzie.
Nowe zawory do butli, potrzebne do uzyskania homologacji na kilka
lat, do nabycia albo w SUPON, albo w sklepach z Techniką Spawalniczą.
Podobnie jest z reduktorem.
Do kupienia, nowy w sklepach Techniki spawalniczej, do CO2 i Argonu, z
dwoma zegarami. Cena ok. 120 zł

PostNapisane: Pn 21 lip, 2003
przez Grzegorz Zbieć
Witam,

Na początek punkty w Warszawie:

Firma KAMINO tel.6670026 ul.Żywiecka 21a niedaleko
Al.Jerozolimskie skrzyzowanie z ul.Ryżową – Tu kupowałem i butle i sprzęt spawalniczy oraz nabijałem/wymieniałem butle.

Przy ulicy Bukowieckiej tel 5116700 – napełnianie butli i legalizacja – (nie sprawdzałem tego punktu).

W punktach ze sprzętem spawalniczym można nabyć butle, do CO2 różnych rozmiarów od 1.5 do 6 kg. Nie ma z nimi problemu z ponownym naładowaniem czy wymianą na pełną.
Butle 2 kg są ostatnio dostępne w niektórych sklepach akwarystycznych i przyjmują tam nieraz zlecenia ładowania, ale zarówno koszt butli jak i ładowania jest znacznie, jak nie dwukrotnie wyższy niż w punktach spawalniczych, a produkt ten sam.

Odradzam zakup reduktorów regenerowanych. Z moich doświadczeń wynika, że metody regeneracji przypominają prace chałupnicze z przed pół wieku. Sam się dziwiłem, że pół roku działało poprawnie (potem zdechło).
Można nabyć reduktory spawalnicze (niektóre są całkiem zgrabne). Warunkiem stabilnej ich pracy jest wytworzenie pewnego (wyraźnie mierzalnego na manometrze) ciśnienia za reduktorem. Sprowadza się to do konieczności zamontowania dodatkowego zaworku do regulacji wydatku gazu za reduktorem. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia szczelności połączenia z tym zaworem i samego zaworu dla wyższych ciśnień (np. kiepskie kroplówki mogą nie sprostać temu wymaganiu).
Najdroższym rozwiązaniem jest firmowy/akwarystyczny reduktor, do CO2 (np. AquaMedic).
Jego zaletą są (w przypadku w/w) małe gabaryty, oraz bardzo precyzyjny zawór regulacyjny wydatku gazu. Nie wymaga dodatkowych urządzeń/ograniczeń (jak spawalniczy) i pozwala łatwo i precyzyjnie regulować ilość CO2. Pasuje do każdej butli spawalniczej.

Podawanie/rozpraszanie CO2 w wodzie.
Tu jest wiele metod. Opiszę przetestowane osobiście.
Oryginale spirale (np. JBL) lub takie same robione ręcznie (inaczej zmodyfikowana wersja rynny).Tym lepsze, czym dłuższą drogę ma bąbelek do przebycia. Bardzo sprawne w zakresie niskich ilości gazu rozpuszczanego w akwa. Nie wymagają (przezroczysta obudowa) licznika bąbelków. Wręcz pozwalają dokładniej określać ilość gazu niż tradycyjny licznik. Zalecane skierowanie wylotu filtra w ich kierunku.
Reaktor CO2 – wykonałem parę egzemplarzy – pomysł rozwiązania czerpałem ze strony Triamonda i SRWiA. Moje rozwiązanie mało kształt prostokątnego dzwonu otwartego od dołu.
Uwagi:
Pozwala rozpuszczać duże ilości CO2.
Dzięki otwartemu spodowi pewna ilość najdrobniejszych banieczek gazu wędruje wraz z prądem wody i jeśli nie rozpuści się – ulatnia. Może to powodować minimalne straty CO2, ale przeciwdziała zbieraniu się nierozpuszczalnych gazów w dzwonie.
Warunkiem dobrego działania reaktora jest zastosowanie odpowiedniej pompy napędzającej.
Ja do tego celu stosowałem filtr wewnętrzny. Bardzo dobrze sprawdzają się FANx.
Bardzo kiepsko wypadają AquBale (rurka poboru gazu umieszczona w złym miejscu).
Zdecydowanie polecam takie rozwiązanie.

Innym rozwiązaniem jest zbiornik/dzwon z CO2 oraz deszczownica rozpraszająca/rozbryzgująca gaz w środowisku CO2. Metoda bardzo wydajna a rozwiązanie proste w wykonaniu. Ma jednak poważną wadę. Nie ma możliwości kontrolować ilości gazu, który zostanie rozpuszczony.
Kontrolować można tylko gaz doprowadzany, ale nie szybkość jego rozpuszczania, kiedy już zostanie zgromadzona pewna jego ilość pod dzwonem.

Tyle moich uwag.

Pozdrawiam,

Grzegorz

PostNapisane: Wt 22 lip, 2003
przez FeGy
W Oleśnicy (koło Wrocławia) przy Winiarni :) Jest taki gosc co sie bawi tylko CO2... Kupic mozna u niego butle + reduktor i nabic CO2 - wszystko tanio i skutecznie... Ceny nie podam - nie pamietam - bo sam sobie swoja butle kupilem w Castoramie - tylko jedna chyba byla i ponoc szly jak buleczki - bo byly male, w przeciweinstwie do tyche wielkich trudno je dostac. Powinno to wyjsc w sumie ponad polowe taniej niz kupujac caly sprzet w sklepie.

butle CO2

PostNapisane: Wt 22 lip, 2003
przez wieslawzabawa
W Gdańsku kupujemy butle i napełniamy na ul.Szczecińskiej w firmie Pliszka p-poż.

PostNapisane: Śr 23 lip, 2003
przez slavo_cc
Ja też mam butle z firmy Pliszka p-poż (Gdańsk-Przymorze ul.Szczecińska). Jest to gaśnica 2L po regeneracji i wstawieniu zaworu przemysłowego. Atest, napełnianie na miejscu. Firme bym okeślił jako wyjątkowo przyjazną dla akwarystów. Reduktor mam aqua medic, reaktor własnej roboty z akuaszuta turbo8 na podstawie projektu z SRWIA.

PostNapisane: Śr 06 sie, 2003
przez labeo
Jeszcze nie zakupiłem ale robiłem rozeznanie. Jeśli chodzi o Częstochowe to butle już przystosowaną i napełnioną można kupić w Supon ul. Warszawska 77 tel. (034) 361 25 40 za cenę 76zł+vat. Jak gaz się skończy wymieniają butle na napełnioną.

PostNapisane: Cz 05 lut, 2004
przez pzak
W Poznaniu butlę można kupić i nabijać na ul. Norwida 14 w Firmie SUPON. Reduktorów nie mają ale jest w necie sklep http://www.mar.sklep.pl mają różne i przysyłają bez problemu.

PostNapisane: Śr 12 maja, 2004
przez artn
Namiar na zakład przerabiający gasnice i nabijanie co2 (tanio) w Radomiu można dostać od właciciela sklepu akwa. na Kilińskiego(brama za Cechowianką) jak się go grzecznie zapyta. :P

PostNapisane: Pn 24 maja, 2004
przez Be-Pio
Lublin, ul.Nałęczowska,kolo piekarni. Renowacja i nabijanie gasnic. Można kupić butlę 1,5kg co2 do piwa w cenie 65zł. :D

PostNapisane: Pn 24 maja, 2004
przez Jan Poświata
Mysłowice uL. Oświęcimska ( jadąc od Katowic pierwsza w lewo za światlami koło REALA). Napełniają od ręki :idea: .
napełnienie mojej 1,5 kg kosztowało 3 zł :))

PostNapisane: Pt 06 sie, 2004
przez Mariusz Miśtak
FeGy napisał(a):W Oleśnicy (koło Wrocławia) przy Winiarni :) Jest taki gosc co sie bawi tylko CO2... Kupic mozna u niego butle + reduktor i nabic CO2 - wszystko tanio i skutecznie... Ceny nie podam - nie pamietam - bo sam sobie swoja butle kupilem w Castoramie - tylko jedna chyba byla i ponoc szly jak buleczki - bo byly male, w przeciweinstwie do tyche wielkich trudno je dostac. Powinno to wyjsc w sumie ponad polowe taniej niz kupujac caly sprzet w sklepie.


Mógłbyś podać konkretną ulicę :?: Nie każdy się oreintuje gdzie jest Winiarnia w Oleśnicy :wink:

PostNapisane: Pn 09 sie, 2004
przez Totik
Hejka,
W Krakowie kupiłem butle z reduktorem (bez manometrów) w SPAWie na Grzegórzeckiej. Zapłaciłem łącznie ok 160 PLN. Można też u nich nabić butle gazem.
Reaktor zrobiłem sam z małej buteleczki plastikowej i pompki Atmana. Zaletą tego rozwiązania jest praktycznie 100% skuteczności rozpuszczania gazu
Pozdrawiam
Rysiek

PostNapisane: So 25 wrz, 2004
przez mogi
Totik :
a mozesz podac dokladniejszy adres ?
dzieki

PostNapisane: Pn 25 paź, 2004
przez Piotr Czarniecki
Ja nabiłem butlę technicznym CO2 (stosowanym w spawalnictwie) w firmie Gami
ul. Działdowska 30, Wroclaw
tel./fax 345 69 42
tel. kom. 0601 57 03 81
www.gami.wroc.pl
Zapłaciłem 5 zł za butlę 1,5 kg.

PostNapisane: Wt 09 lis, 2004
przez Mariusz Miśtak
Butle we Wrocławiu można nabić też w firmie SUPON

HTSPiO SUPON sp. z o.o.
ul. Pułaskiego 69/71
50-950 Wrocław

tel. +48/71/ 344 - 16 - 26
tel. +48/71/ 344 - 42 - 62
tel./fax +48/71/ 343 - 83 - 32

Zapłaciłem za nabicie 1,5kg butli 6zł. Czynne od poniedziałku do piątku.

PostNapisane: Wt 09 lis, 2004
przez Piotr
Informacja dla regionu Łódzkiego
Nabyłem właśnie butlę CO2 w firmie"MARGAZ" Gazy Techniczne Zgierz
Telefony 042/7140153,042/7156657
Firma ta mieści się na terenie dawnych zakładów "BORUTA"

Koszt 90zł za 1,5kg

PostNapisane: Śr 24 lis, 2004
przez Pajur
Bydgoszcz na ul Fordońskiej 399 i 1,5kg nabijają za 3,5 zł i dlatego ja z Inowrocławia tam nabijam bo w inowrocławiu trzeba miec butle na wymiane i ceny z kosmosu

PostNapisane: So 27 lis, 2004
przez PawełPiotrowski
Ja kupiłem butlę 2 kg w sklepie spawalniczym na ul. Stalowej (blisko Szwedzkiej) w Warszawie. Dałem za nią 145 zł.