Cube 39 litrów na Amazonii, fotorelacja start!

Aranżacja akwarium (holenderskie, japońskie). Trendy, opinie, refleksje.

Cube 39 litrów na Amazonii, fotorelacja start!

Postprzez korba6 » Pn 22 kwi, 2013

Witam wszystkich,

poprzednią kostkę prowadziłem w formie poligonu kilka miesięcy z większymi i mniejszymi sukcesami ale z racji małego remontu postanowiłem od razu zrobić restart. Wymieniłem szkło z fatalnego 30l Aquaela na na kostkę o krawędzi 34cm (39l), 5 ścian z Guardiana i przednia OW. Do restartu szykowałem się już od dłuższego czasu, zbierałem materiały no i przede wszystkim wiedzę, bo to moje pierwsze spotkanie z Amazonią.

Tym razem starałem się pamiętać o wszystkim i uzbroiłem się w notatki, nauczony poprzednim doświadczeniem, kiedy to po uformowaniu aranżacji przypomniałem sobie, że nie obwiązałem korzeni mchami :evil: Restartowałem/ startowałem akwarium (po starym pozostało tylko 10l wody i dojrzały filtr) od 10 do ok. 3 w nocy z przerwą na wizytę kumpli, którzy zawsze wybierają najlepszy moment na wizytę :twisted:

Garść informacji:
Objętość: 39l Guardian/OW.
Wymiary: 34x34x34cm
Oświetlenie: 3x 11W Aquaela (trzecia świetlówka stłumiona o ok 40%). Świecone na razie 6 godzin/ dzień, wydłużane o godzinę tygodniowo. Problemem jest to, że moduły są nieco za krótkie na 34cm.
Nawożenie: sole. Więcej szczegółów w dalszych postach.
CO2: butla i filtr narurowy. Jedyne słuszne wg mnie rozwiązanie.
Podłoże: Amazonia New
Parametry wody: jak na razie klasyczne dla startu na Amazonii, dalsze pomiary będą później.
Filtracja: Hagen CrystalFlo 20
Gatunki roślin: Hemianthus callitrichoides, Hemianthus micranthemoides, Microsorium (jakaś drobniejsza odmiana), Riccardia chamedryfolia, Rotala rotundofolia

"Mała" fotorelacja z zakładania z kilkoma uwagami dla początkujących:

1) Akwarium z naklejonym matowym tłem:
Obrazek

2) Wstępne zasypanie podłoża:
Obrazek

3) Rozważania nad aranżacją. Wcześniej oczywiście układałem to "na sucho" ale z podłożem i gotowym szkłem często przychodzą nowe wizje:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

4) Aranżacja wstępnie zaplanowana, wyciągam wszystko i wzbogacam podłoże. Węgiel aktywny w proszku:
Obrazek

5) Papka ze starego podłoża:
Obrazek

6) 2 tabletki Bactozymu, profilaktycznie:
Obrazek

7) Korzeń przygotowany, obwiązany mini pelią. Nitka z czasem się rozpuści albo zniknie pod rośliną.
Obrazek

8) Ostateczne ułożenie (zdjęcia już z wieczora):
Obrazek

9) Prorcjowanie roślin. Dokładnie taką ilość małego Heńka uzyskamy z pudełka inVitro 7cm:
Obrazek

10) W czasie sadzenia pamiętamy o zraszaniu roślin! Dodatkowo zabieg taki ponoć mocno ogranicza pylenie Amazonii przy pierwszym zalewaniu:
Obrazek

11) Posadzona Rotala (dzięki PETER 13). Tym razem od początku chciałem mieć gęstą kępę, dlatego rośliny posadzone praktycznie jedna na drugiej, po 3 pędy w jednym miejscu. Nigdy tak nie sadziłem i nie wiem, jak rośliny się przyjmą:
Obrazek

12) Rotale będą przechodzić w trawnik poprzez dużego Heńka. Dodatkowo osłoni on dolne, gorzej oświetlone i mniej atrakcyjne części roślin:
Obrazek

13) W miarę możliwości sadzę rośliny na sucho (metoda wg mnie wygodniejsza). W niektórych miejscach małego Heńka mocuję tymczasowo wykałaczkami (które następnego dnia i tak wypłyną:)):
Obrazek

14) Dosadzanie reszty trawnika:
Obrazek

15) Akwarium zalane. Woda mleczna z powodu dodania mineralizatora, mimo wszytko widać, że Amazonia nie pyli prawie w ogóle.
Obrazek

Jeszcze kilka szczegółów:
- od początku podaję na akwarium 10ppm*K na cały tydzień. Wiem, że to mało ale kiedyś wyczytałem, że wyższe K w miękkiej wodzie może być szkodliwe. Dodatkowo 2ppm*P na tydzień w dawkach dziennych.
- Amazonia oczywiście zbiła parametry (głownie Kh, z 6 na 2) i chłonie znacznie fosfor.
- dzisiaj, tj. w 3 dniu funkcjonowania akwarium zapobiegawczo podmieniłem 50% wody. Wyniki pomiarów pokryły się z moimi przypuszczeniami, tj. prawie niemierzalny fosfor, obniżone Kh, azot na poziomie 10ppm, żelazo niewykrywalne. Niestety kamień z lewej strony był niestabilny i walczyłem z nim ok 3 godzin, przewalając praktycznie całe podłoże w akwarium. Ostatecznie kamień wyjąłem i poszukam nowego, od razu zrobiłem podmianę 50%. Jutro dla pewności podmienię jeszcze 10l i zacznę nawożenie azotem (jeszcze się zastanawiam nad dawką). Zacznę też podawanie Profito w połowie dawki zalecanej przez producenta.
- Rotala już puściła nowe liście, mały Heniek na razie marnieje choć to ponoć normalne przy inVitro (to mój pierwszy kontakt z tą formą). Duży Heniek stoi, mini pelia też ale otrzymałem ją w kiepskiej kondycji. W sumie to 3 dzień 8)
- nie będzie innych mchów i wątrobowców i nawet o to nie pytać:twisted: Korzeń i tak utrudnia już manewry. Poza tym lubię surowe drewno:)

Zdjęcie poglądowe dodam po jutrzejszej podmianie bo na razie w akwarium mleko po mineralizatorze.

Temat uznaję jednocześnie za dziennik tego akwarium i liczę na Waszą pomoc, bo Amazonia pewnie jeszcze mnie czymś zaskoczy.

Pozdrawiam
korba6
Poznaje temat

Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Cz 25 kwi, 2013

Jak dla mnie to zbyt wcześnie zacząłeś z nawożeniem i za bardzo grzebiesz w podłożu.
Ogólnie akwarium ładne ale Heniek nie powinien marnieć na początku bo jest z invitro. Wręcz przeciwnie powinien ruszyć. Co do tej rośliny to lubi mocne światło u ciebie nie powinno go brakować.
Mam nadzieje że, nie nabawisz się glonów na początku bo może zepsuć to trochę wygląd akwarium które ma potencjał.
Lampki ustawił bym jednak tak by mikrosorium nie przykrywało światła potrzebnego heniowi.
Marcin Bielak
Znający temat

Postprzez korba6 » Cz 25 kwi, 2013

adeptmarine - dzięki za wskazówki. Redę z lampką wprowadziłem w życie już w drugim dniu życia akwarium :mrgreen: Mam już małe doświadczenie z sybstratem, mimo, że oparte na ASII+ więc oczywiście po takiej rewolucji w szkle szybka podmiana, następnego dnia kolejna. Od tego czasu nie pcham łap do wody, wiadomo. W sumie trochę zawaliłem, bo nie zrobiłem zdjęcia na samym początku i nie jestem w stanie poprawnie oszacować przyrostów. A co do nawożenia, więcej informacji poniżej.

Zbiornik ma już 6 dni, jak na razie wszystko idzie bezproblemowo chociaż raczej powoli. W dodatku cały czas mam wrażenie, że w akwarium jest ciemno, mimo, że świecę ok 0,8W/l. W zasadzie to wina tła "mist", bo z tyłu jest kremowa ściana i a tło lekko przepuszcza. Jutro wstawię tam jeszcze biały bristol bo po wstępnych próbach wyglądało znacznie lepiej.

Parametrów raczej nie mierzę, bo nie za bardzo mi się chce, zwłaszcza, że wiem, jak będą wyglądać z powodu zdolności chłonnych Amazonii. Sprawdzam jedynie azot- na początku tygodnia, po podmianie i przed pierwszą dawką nawożenia trzymał się na poziomie ok 5ppm. Amazonia naprawdę uwalnia znikome ilości składników do słupa.

A co do nawożenia, miałem tu duuuży dylemat i zdecydowałem się na:

N: 15ppm/tydzień (dawki codzienne)
P: 2ppm/ tydzień (dawki codzienne)
Profito: na razie ok połowy dawki zalecanej przez producenta (dawki codzienne)

Od najbliższej soboty zaczyna już podmiany tygodniowe na 100% RO, mineralizowane do wartości (wartości obliczone na objętość wiadra, nie akwarium):
Ca: 38ppm
Mg: 14ppm
K: 23ppm

No i zdjęcia- nie powalają, czekam na rurki plexi, które może trochę dźwigną estetykę baniaka.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rotala, jak zawsze, zostawia wybarwione liście i puszcza u mnie zieleń:) Na razie nie skupiam się na wybarwianiu tylko na bezproblemowym starcie.
Obrazek

Pozdrawiam :)
korba6
Poznaje temat

Powrót do Sztuka aranżacji