Cube 39 litrów na Amazonii, fotorelacja start!

Aranżacja akwarium (holenderskie, japońskie). Trendy, opinie, refleksje.

Cube 39 litrów na Amazonii, fotorelacja start!

Postprzez korba6 » Pn 22 kwi, 2013

Witam wszystkich,

poprzednią kostkę prowadziłem w formie poligonu kilka miesięcy z większymi i mniejszymi sukcesami ale z racji małego remontu postanowiłem od razu zrobić restart. Wymieniłem szkło z fatalnego 30l Aquaela na na kostkę o krawędzi 34cm (39l), 5 ścian z Guardiana i przednia OW. Do restartu szykowałem się już od dłuższego czasu, zbierałem materiały no i przede wszystkim wiedzę, bo to moje pierwsze spotkanie z Amazonią.

Tym razem starałem się pamiętać o wszystkim i uzbroiłem się w notatki, nauczony poprzednim doświadczeniem, kiedy to po uformowaniu aranżacji przypomniałem sobie, że nie obwiązałem korzeni mchami :evil: Restartowałem/ startowałem akwarium (po starym pozostało tylko 10l wody i dojrzały filtr) od 10 do ok. 3 w nocy z przerwą na wizytę kumpli, którzy zawsze wybierają najlepszy moment na wizytę :twisted:

Garść informacji:
Objętość: 39l Guardian/OW.
Wymiary: 34x34x34cm
Oświetlenie: 3x 11W Aquaela (trzecia świetlówka stłumiona o ok 40%). Świecone na razie 6 godzin/ dzień, wydłużane o godzinę tygodniowo. Problemem jest to, że moduły są nieco za krótkie na 34cm.
Nawożenie: sole. Więcej szczegółów w dalszych postach.
CO2: butla i filtr narurowy. Jedyne słuszne wg mnie rozwiązanie.
Podłoże: Amazonia New
Parametry wody: jak na razie klasyczne dla startu na Amazonii, dalsze pomiary będą później.
Filtracja: Hagen CrystalFlo 20
Gatunki roślin: Hemianthus callitrichoides, Hemianthus micranthemoides, Microsorium (jakaś drobniejsza odmiana), Riccardia chamedryfolia, Rotala rotundofolia

"Mała" fotorelacja z zakładania z kilkoma uwagami dla początkujących:

1) Akwarium z naklejonym matowym tłem:
Obrazek

2) Wstępne zasypanie podłoża:
Obrazek

3) Rozważania nad aranżacją. Wcześniej oczywiście układałem to "na sucho" ale z podłożem i gotowym szkłem często przychodzą nowe wizje:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

4) Aranżacja wstępnie zaplanowana, wyciągam wszystko i wzbogacam podłoże. Węgiel aktywny w proszku:
Obrazek

5) Papka ze starego podłoża:
Obrazek

6) 2 tabletki Bactozymu, profilaktycznie:
Obrazek

7) Korzeń przygotowany, obwiązany mini pelią. Nitka z czasem się rozpuści albo zniknie pod rośliną.
Obrazek

8) Ostateczne ułożenie (zdjęcia już z wieczora):
Obrazek

9) Prorcjowanie roślin. Dokładnie taką ilość małego Heńka uzyskamy z pudełka inVitro 7cm:
Obrazek

10) W czasie sadzenia pamiętamy o zraszaniu roślin! Dodatkowo zabieg taki ponoć mocno ogranicza pylenie Amazonii przy pierwszym zalewaniu:
Obrazek

11) Posadzona Rotala (dzięki PETER 13). Tym razem od początku chciałem mieć gęstą kępę, dlatego rośliny posadzone praktycznie jedna na drugiej, po 3 pędy w jednym miejscu. Nigdy tak nie sadziłem i nie wiem, jak rośliny się przyjmą:
Obrazek

12) Rotale będą przechodzić w trawnik poprzez dużego Heńka. Dodatkowo osłoni on dolne, gorzej oświetlone i mniej atrakcyjne części roślin:
Obrazek

13) W miarę możliwości sadzę rośliny na sucho (metoda wg mnie wygodniejsza). W niektórych miejscach małego Heńka mocuję tymczasowo wykałaczkami (które następnego dnia i tak wypłyną:)):
Obrazek

14) Dosadzanie reszty trawnika:
Obrazek

15) Akwarium zalane. Woda mleczna z powodu dodania mineralizatora, mimo wszytko widać, że Amazonia nie pyli prawie w ogóle.
Obrazek

Jeszcze kilka szczegółów:
- od początku podaję na akwarium 10ppm*K na cały tydzień. Wiem, że to mało ale kiedyś wyczytałem, że wyższe K w miękkiej wodzie może być szkodliwe. Dodatkowo 2ppm*P na tydzień w dawkach dziennych.
- Amazonia oczywiście zbiła parametry (głownie Kh, z 6 na 2) i chłonie znacznie fosfor.
- dzisiaj, tj. w 3 dniu funkcjonowania akwarium zapobiegawczo podmieniłem 50% wody. Wyniki pomiarów pokryły się z moimi przypuszczeniami, tj. prawie niemierzalny fosfor, obniżone Kh, azot na poziomie 10ppm, żelazo niewykrywalne. Niestety kamień z lewej strony był niestabilny i walczyłem z nim ok 3 godzin, przewalając praktycznie całe podłoże w akwarium. Ostatecznie kamień wyjąłem i poszukam nowego, od razu zrobiłem podmianę 50%. Jutro dla pewności podmienię jeszcze 10l i zacznę nawożenie azotem (jeszcze się zastanawiam nad dawką). Zacznę też podawanie Profito w połowie dawki zalecanej przez producenta.
- Rotala już puściła nowe liście, mały Heniek na razie marnieje choć to ponoć normalne przy inVitro (to mój pierwszy kontakt z tą formą). Duży Heniek stoi, mini pelia też ale otrzymałem ją w kiepskiej kondycji. W sumie to 3 dzień 8)
- nie będzie innych mchów i wątrobowców i nawet o to nie pytać:twisted: Korzeń i tak utrudnia już manewry. Poza tym lubię surowe drewno:)

Zdjęcie poglądowe dodam po jutrzejszej podmianie bo na razie w akwarium mleko po mineralizatorze.

Temat uznaję jednocześnie za dziennik tego akwarium i liczę na Waszą pomoc, bo Amazonia pewnie jeszcze mnie czymś zaskoczy.

Pozdrawiam
korba6
Poznaje temat

Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Powrót do Sztuka aranżacji