Kulisty eksperyment

Aranżacja akwarium (holenderskie, japońskie). Trendy, opinie, refleksje.

Kulisty eksperyment

Postprzez damianaqua » Pt 04 sty, 2013

Witam wszystkich, jestem nowy na tym forum, ale z akwariami mam już jakieś doświadczenia, choć pewnie i tak będę zadawał wiele pytań o wiele bardziej doświadczonym forumowiczom :) . chwilowo nie mam ani zbyt wiele czasu i miejsca na jakieś konkretne akwarium ale po ostatnich doświadczeniach z roślinami i przeczytaniu wielu postów na forum postanowiłem przeprowadzić mały eksperyment.

Główny cel to sprawdzenie oświetlenia LED, bardzo ostatnio modny temat :) a przy tej okazji prowadzenie zbiorniczka z niewielka ilością obsługi, no i oczywiście obserwacja rozrostu glonów w rożnych warunkach :) . Może moje spostrzeżenia komuś się do czegoś przydadzą a i pewnie sam się czegoś nauczę :)

Zbiornik:
kula około 5l
Podłoże: Amazonia
Oświetlenie: LED Mocy 3W zimna biała
CO2: węgiel w płynie
Nawożenie: Brak
Filtracja: Brak
Podmiany wody: raz w tygodniu około 40%

Parametry wody: nieznane :)

Obsada:
- anubias barteri nana
- mech jawajski
- fissidens moss
- hemianthus cuba

Zbiorniczek postawiłem 5 tygodni temu na kranówce. od wczoraj podaję CO2 w płynie.
Przez okres świąt zbiornik stał bez światła LED. W tym czasie zbiornik zarósł nitkowatymi glonami. O dziwo gdy po Świętach zacząłem regularnie świecić moja diodą glon prawie zaniknął w ciągu dwóch dni.

O dziwo rośliny przy oświetlaniu zaczynają bąbelkować już po kilku godzinach od zapalenia światła. Glony na razie pod kontrolą :) Na liściach Anubiasa żółte przebarwienia
Hemianthus chyba nienalepionej się przyjął i tygodniowy brak światła też mu nie pomógł, ale wczoraj na najwyższych liściach widoczne były piękne banieczki powietrza wiec jednak żyje :)

A tak to mniej więcej wygląda (przepraszam za jakość zdjęć)

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
damianaqua
Poznaje temat

Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pt 04 sty, 2013

Witaj,

ogólnie fajna kulka wyszła ale mam nadzieję że nie będzie w niej ryb...
Dominik Gąsiorek
Moderator

Postprzez damianaqua » Pt 04 sty, 2013

No nie zdecydowanie nie będzie tam ryb, chociaż chodzi mi po głowie żeby wpuścić tam kilka krewetek.
Ale to jest pytanie które chciał bym zadać wiedzącym :)
Czy wpuszczenie do tej kuli kilku (3-5) krewetek to dobry pomysł??
damianaqua
Poznaje temat

Postprzez Dijkstra » So 05 sty, 2013

Myślę, że kilka red cherry/yellow/rilli/tiger możesz wpuścić spokojnie, one mogą żyć wszędzie. Tylko może lepiej, żeby się nie mnożyły - chyba, że masz je gdzie przenieść.
Dijkstra
Znający temat

Postprzez damianaqua » Pn 02 wrz, 2013

I oto przedstawiam mój kulisty eksperyment po pół roku.
Kula okazała się niemal bezobsługowa. Co tydzień lub dwa podmiana ok 30% wody, ale nieraz zapominałem o tym na znacznie dłużej, poprzestając na dolewaniu.
Dla lepszej formy roślin już wczesną wiosną zacząłem niekiedy dodawać do wody węgla w płynie. Dawki raczej zbyt duże, ale to ze względu na dozownik który wlewa ile się naciśnie. :) Nigdy nie pojawił się wykwit glonów, jedynie mały nalot na szkle, ale nie jest wielkim problemem i nigdy też go nie usuwałem.
Nie zauważyłem jednak jakiegoś negatywnego wpływu przedawkowania.
Mech rośnie znakomicie. Już kilka razy wycinałem go spore ilości.
Anubias miał słabszy moment i ma kilka zółtych liści :( co widać na zdjęciach, ale jego stan ogólny określił bym jako dobry, rośnie sobie w swoim tempie i jak na takie warunki uważam ze wszystko z nim ok.
LED świeci bez zmian, na tyle na ile mogę to ocenić, jakość światła nie zmieniła się. Trwałość nawet tanich LED można chyba uznać za zupełnie zadowalającą :)

A tutaj kilka fotek :)

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek
damianaqua
Poznaje temat

Powrót do Sztuka aranżacji