Zakładanie akwarium IWAGUMI 32l

Aranżacja akwarium (holenderskie, japońskie). Trendy, opinie, refleksje.

Zakładanie akwarium IWAGUMI 32l

Postprzez mafiaq » N 04 lis, 2012

Witam.

Czytałem, przeglądałem, sprawdzałem wiadomości w skrócie - przez co wyczytałem wiele odmiennych opini na temat każdego "składnika" przy zakładaniu akwarium.

1. Wybrałem sobie akwarium 45x24x30 - 32l

2. Chciałbym zastosować około podłoże ADA Amazonia - wydaje mi się ze 5kg starczy, jednakże nie wiem czy potrzebuje jakieś dodatki do podłoża? (penac w d itp)

3. Filtr - kaskada do 50 zł - tak naprawde jeszcze nie zdecydowałem - powinienem wydać więcej pieniędzy na coś lepszego?

4. Nawożenie wg EI za pomocą tego http://(link).pl/zestaw-do-estimative- ... 60562.html

5. CO2 oczywiście będzie :)

6. Światło - nie wiem czy 0,7 w na l nie przysporzy mi zbyt wielu problemów więc wacham się pomiędzy:
a) http://(link).pl/lampka-decolight-duo- ... 54850.html
b) http://sklep.(link).pl/oswiet ... 10518.html

7. Styl IWAGUMI a jako dekoracje Lunar Stone

8. Hemianthus callitrichoides Cuba (dużo) Echinodorus tenellus (za skałami - nie-za-duzo)
9. grzałka ?

Proszę o pomoc i ciut zrozumienia :) Zamierzam trochę "zainwestować" dlatego chciałbym posłuchać "expertów"
mafiaq
Początkujący

Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez chodysvr6 » N 04 lis, 2012

1. Tez ostatnio załozyłem 60x20x20
2 Nie jest to konieczne ale mozesz bo rosliny ktore chcesz mieć bardziej pobierają pozywienie z podłoża , mozesz podsypać np ferką aquabase.
3. Uzywany fzn1 ,fzn2 ew jakis chinczyk. Zawsze lepszy kubełek estetyczniej to wygląda. Ale rozumiem ze nie kazdy chce.
6 ani to ani to wg mnnie ale lepsza ta ikola.
9. Jesli utrzymuje Ci sie stale temp w przedziale 24-28 stopni to nie musisz .
chodysvr6
Zainteresowany tematem

Postprzez mafiaq » Pn 05 lis, 2012

chodysvr6 napisał(a):1. Tez ostatnio załozyłem 60x20x20
2 Nie jest to konieczne ale mozesz bo rosliny ktore chcesz mieć bardziej pobierają pozywienie z podłoża , mozesz podsypać np ferką aquabase.
3. Uzywany fzn1 ,fzn2 ew jakis chinczyk. Zawsze lepszy kubełek estetyczniej to wygląda. Ale rozumiem ze nie kazdy chce.
6 ani to ani to wg mnnie ale lepsza ta ikola.
9. Jesli utrzymuje Ci sie stale temp w przedziale 24-28 stopni to nie musisz .

3. kubełek - jeżeli coś w okolicach 100 zł byłoby to mógłbym się nad tym zastanowić jednakże nie wiem jakie "tanie" kubełki są dobre - propozycje?
6. a jakieś propozycje w takim razie ?

ogolnie powoli to wszystko skladam - miesiecznie mam około 200-300 zł na wydanie i nie jestem niecierpliwy wiec mogę poczekac ale wole kupic cos dobrego :)
mafiaq
Początkujący

Postprzez chodysvr6 » Pn 05 lis, 2012

ja ostatnio patrzyłem Eheimy 2213 np uzywki na (link) to tak do 150 by sie cos znalazło.
6. Ja bym cos samodzielnie sklecił. Pod siebie. Ale moze wyjsc ciut drożej.
chodysvr6
Zainteresowany tematem

Może i bym coś zrobił sam ale nie moge nigdzie znaleźć jak formowac spieniome pcv ;) a jezeli chodzi ilość światła - jaka bedzie optymalna? A nawet wiecej niz optymalna ;)
mafiaq
Początkujący

Postprzez nazer » Pn 05 lis, 2012

Jeżeli chodzi o ilość światła to mówi się, że mniejsze zbiorniki powinny być mocniej oświetlane. Według mnie optymalnie będzie przedział 0,6 - 0,8 W/L. Osobiście kilka dni temu wystartowałem 25litów i świecę 14W kompaktem... Poczekam zobaczę co na to rośliny, jak coś to dam na większe.
Co zaś tyczy się filtrów kaskadowych Ja osobiście sobie je chwalę. Na ie wyobrażam sobie montowania rurek plastykowych filtra zew. w tak małych akwariach, no chyba, że szklane. Filtr kaskadowy można powiesić na tylną szybę, wisi za akwarium i jest praktycznie nie widoczny. A w akwarium zamiast dwóch rurek mamy tylko jedną :) Co zaś do firmy dla mnie nr jeden są Aquael FZN, osobiście mam nr. 3. Mam go ponad 5 lat i nie zawiódł. Raz mi spadł i pękła komora i rurka zasysająca. Komorę pokleiłem silikonem, rurkę dokupiłem i śmiga dalej. Ważne jest, że nie ma problemu z częściami zamiennymi. Dla mnie ogólnie jeśli chodzi o filtry to tylko Aquael, w akwa z paletkami jako mechanicznego też mam Aquael Turbo Filter 1500. Od dziecka kupuję filtry tej firmy i jeden werdykt nie do zajechania. Przez moją ponad 15 letnią karierę akwarysty były tylko filtry aquaela, jeden egzemplarz nadal leży w szafce( ma ponad 10 lat) nadal działa :)
Więc drogi autorze jeśli masz kasę do 100 zł i troszkę kup FZN 2 albo 3, na pewno będziesz zadowolony
nazer
Aktywny użytkownik

Postprzez Prospero » Pn 05 lis, 2012

To i ja wtrącę. Jak się poszuka to można kupić pełnowartościowy kubełek nawet i za stówkę ale wiadomo... ryzyk fizyk no i trzeba mieć na uwadze to, że osoba sprzedająca może palić głupa i wmawiać nam, że będzie to cudo za niską cenę ale reguły nie ma. Co do FZN... polecam! FZN 2 czy 3 to fantastyczne modele jedyna ich wada to taka, że mogą ale nie muszą lekko buczeć. Reszta to same zalety.

Co do ilości światła to coś w tym jest, że kostka może mieć więcej światła. W swojej mam 1.2W/L i ani pół glona a spróbowałbym tyle dać do dużego baniaka to...w dużych to moim zdaniem 1W/L to już max! Chociaż na pytanie dlaczego ja w moim IWAGUMI palę 4x39 w 152L brutto odpowiedziałem, że chcę mieć doświetlone podłoże bo Henryk się pogniewać może jak będzie inaczej.
Prospero
Stały bywalec

A wiec co do filtra juz wszystko wiem - jakies wklady bibliologiczne do niego sie wsypuje?

Oswietlenie - co w takim razie z gotowych rozwiazan? A jezeli nie gotowe to moze jakis sprawdzony diy?

Dzieki za odpowiedzi ;)
mafiaq
Początkujący

nazer napisał(a):Na ie wyobrażam sobie montowania rurek plastykowych filtra zew. w tak małych akwariach,

Ja chce zrobic sobie takie rurki ala ada z plexi. Koszt jest bardzo mały 20zł (i zostanie Ci jeszcze z 50 cm rurki) ale sie troche pogimnastykować.

nazer napisał(a):Filtr kaskadowy można powiesić na tylną szybę,

Własnie oto chodzi ze nie zawsze mozna , w zaleznosci od tego co chce sie miec w akwarium.

mafiaq napisał(a):jakies wklady bibliologiczne do niego sie wsypuje?

Mozna ale nie ma zbyt duzo miejsca. Zaleta kubełka jest własinie to ze mozesz napchać czego chcesz.

Prospero napisał(a):w dużych to moim zdaniem 1W/L to już max!

Mozna ale trzeba umieć i mieć sporo roslin a nie IWAGUMI.

Tak na szybko znalazłem Moja lampe DIY :
Obrazek

Obrazek
chodysvr6
Zainteresowany tematem

mafiaq
Początkujący

najlepiej kubełek ale zorientuj sie jak u Ciebie będzie z rurkami czy nie będą wystawać.
Nie wiem jakiej długosci ma rurki i sam o tym filtrze myślałem.
chodysvr6
Zainteresowany tematem

Postprzez mafiaq » Śr 07 lis, 2012

mafiaq
Początkujący

Postprzez chodysvr6 » Śr 07 lis, 2012

nie
chodysvr6
Zainteresowany tematem

Postprzez ZANDAR » Śr 07 lis, 2012

Nie zmienia to jednak faktu, że jest on bardzo do niego podobny-jeśli nie identyczny do odróżnienia przez laika. Pewnie jest to jakiś gatunek skały znaleziony w Polsce. Tak samo było ze skałami Seiryu i syriuss, gdzie ja kompletnie nie widzę różnicy mając obie te skały :wink:
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik

Powrót do Sztuka aranżacji