Strona 1 z 1

Planta Gainer Classic - dawkowanie

PostNapisane: Śr 21 maja, 2014
przez kyle
Mam takie pytanko co do dawkowania Planta Gainer Classic opisanego w poradniku.

Jest tam napisane, żeby dziennie dawki ustalić jako "pojemność akwarium / 30", a dalej jest przykład: 120/30 = 4 więc dawkujemy 1ml

Skąd ten 1 ml? W jaki sposób ta 4 zamienia się na 1?

Re: Planta Gainer Classic - dawkowanie

PostNapisane: Pt 23 maja, 2014
przez Bartek Lipczyński
Jest to również napisane w tej poradzie: viewtopic.php?f=26&t=31924

„1. Od dnia założenia akwarium, do czasu ukorzenienia się roślin i rozpoczęcia ich wzrostu (ok 1-4 tygodnie):
b. Planta Gainer Classic, najlepiej w dawce dziennej obliczonej proporcjonalnie do pojemności akwarium / 30. (przykład: akwarium 120 l, 120:30=4 czyli 1 ml/dzień).”

Wyjaśniam, mój skrót myślowy:

Celem dawkowania nawozu jest stopniowo dochodzenie w pierwszym miesiącu, kiedy kształtuje się równowaga w nowym akwarium, do optymalnych stężeń Planta Gainer Classic.

Aby to osiągnąć, obliczam dawkę Planta Gainer Classic dla całej pojemności akwarium (zgodnie z instrukcją) i rozkładam ją na równe dawki dzienne podawane przez pierwszy miesiąc (czyli około 4 tygodnie, czyli około 30 dni).

Dawkę dzienną Palanta Gainer Classic - obliczamy proporcjonalnie do całej pojemności akwarium, podzielonej na liczbę dni dawkowania (30 dni).

Instrukcja stosowania nawozu mówi: „1 ml Planta Gainer Classic na 4 litry wody”.

Uzyskany uprzednio wynik z dzielenia przez 30 (ilość dni), dzielimy dodatkowo przez 4 aby otrzymać dzienną dawkę Planta Gainer Classic podaną w mililitrach.

Opisałem to w ten sposób, korzystając z przemienności dzielenia kolejno przez dwie liczby, ponieważ dzielenie najpierw przez większą liczbę, a potem przez mniejszą (w tym przypadku - 4), jest łatwiejsze i często można tego dokonać w pamięci. :)

Re: Planta Gainer Classic - dawkowanie

PostNapisane: Pt 23 maja, 2014
przez kyle
Ahh, czyli to był skrót myślowy, warto by to było napisać w poradniku ;)

Zatem jeśli dobrze rozumiem, dla akwarium 63l (załóżmy 60) działa to tak: 60/4 = 15ml ogólnie, ale chcemy dochodzić do tego stopniowo przez miesiąc, więc dzielimy na 30, co daje dziennie 0.5ml?

Poza tym, jeśli powyższe jest poprawne, to jak się ma to do podmian, czy po podmianach dodatkowo powinienem stosować standardowoą dawkę 1ml na 4l podmienione?

Re: Planta Gainer Classic - dawkowanie

PostNapisane: Pt 23 maja, 2014
przez Bartek Lipczyński
Dziękuję za uwagę. W kolejnej edycji poradnika postaramy się to wyjaśnić ten temat dokładniej.

W pierwszym miesiącu, po założeniu nowego akwarium, kiedy rozwija się w nim właściwa flora mikrobiologiczna, a równowaga w akwarium jest chwiejna, nawożenie mikroelementowe należy prowadzić uważnie i raczej skąpo.

Opisany wyżej sposób dawkowania Planta Gainer Classic jest, w pierwszym miesiącu po od założenia akwarium, jest jedynym zalecanym, w tym okresie NIE należy po podmianach dodatkowo stosować dawki opisanej na etykiecie.

Polecam zapoznanie się również z wątkami:
viewtopic.php?f=26&t=31791
viewtopic.php?f=26&t=31807