Strona 1 z 1

Duża ilość magnezu w wodzie, a Planta Gainer Classic

PostNapisane: N 06 paź, 2013
przez Grzegorz Pelczar
Od pewnego czasu z powodzeniem używam nawozu Planta Gainer Ferro+.

Chciałbym również rozpocząć nawożenie nawozem Planta Gainer Classic. Mam jednak obawy z uwagi na skład mojej wody wodociągowej :roll: Średnia zawartość wapnia i magnezu to odpowiednio 60 i 20 mg/l. Stosunek Ca:Mg=3, a czasami jest nawet niższy. Cały czas mam problem z Rotalami (małe i stłoczone listki) oraz Alternantherami (skręcanie liści) :???: Podejrzewam tutaj nadmierną ilość magnezu. Inne rośliny radzą sobie jednak znakomicie.
Co do nawozu Planta Gainer Classic wiem, że zawiera w swoim składzie magnez i nie wiem, czy kolejna jego dawka nie będzie jeszcze większym problemem :?:
Proszę o rozwianie moich wątpliwości :wink:

Pozdrawiam
Grzegorz

Re: Duża ilość magnezu w wodzie, a Planta Gainer Classic

PostNapisane: Wt 15 paź, 2013
przez Bartek Lipczyński
Osobiście, poza Rotalą Wallichii, która rzeczywiście nie lubi wyższych poziomów magnezu, nie zauważyłem, tego typu objawów u innych rotal, tym bardziej, u Alternathery, które pielęgnowałem w różnych warunkach, z pomocą nawożenia linią Planta Gainer.

PostNapisane: So 19 paź, 2013
przez Grzegorz Pelczar
Nawożę akwarium Planta Gainer Classic od dwóch tygodni i muszę powiedzieć, że sprawdza się. :smile: Stożki Alternanthery są wreszcie super. Tak więc sprawcą nie był magnez, nie był potas, nie jest też Classic, problemem był natomiast inny nawóz mikro.

Jeszcze raz zapytam o ten magnez, czy Planta Gainer Classic podniesie mi znacząco poziom tego pierwiastka? Pytam, bo jak pisałem wcześniej, mam go już sporo w wodzie kranowej.

Mam jeszcze dylemat do jakiej dawki podnosić Planta Gainer Classic, a kiedy zaprzestać zwiększanie i nawozić Planta Gainer Ferro?
Obecnie daję 80% Classica i 20% Ferro. Wiem, że to nie za dużo ale borykam się z nitkami po poprzednim nawozie mikroelementowym.

PostNapisane: N 27 paź, 2013
przez Bartek Lipczyński
GP napisał(a):Jeszcze raz zapytam o ten magnez, czy Planta Gainer Classic podniesie mi znacząco poziom tego pierwiastka?

Nie musisz się tego obawiać.

Jeżeli jednak chciałbyś się skupić na gatunkach o bardzo szczególnych preferencjach, takich jak rotala wallichi czy rotala macrandra, możesz obniżać dawki Planta Gainer Classic jednocześnie zwiększając dawki Planta Gainer Ferro+, w ten sposób będziesz mógł wpływać na wygląd roślin. Pisałem już o tym tutaj: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=31851