Strona 1 z 1

Restart akwarium i jego nawożenie.

PostNapisane: Wt 13 sie, 2013
przez Akwafan67
Mam akwarium 105,6 litra 80x30x44 cm z oświetleniem 2x20W. Podłoże stanowi drobny żwir ze spodnią warstwą Florapol z JBL i małym dodatkiem Tetra Initial-Sticks. Akwarium jest 4 dni po restarcie z wykorzystaniem dużej ilości "staraj" wody.

Rośliny to:
- Mikrozorium oskrzydlone
- Cabomba
- Limnofila wodna
- Hygrophila
- Zwartka Wendta
- Rotalia
- Ludwigia
- Staurogyne repens

Wcześniej używałem nawozów z Easy Life: Carbo i ProFito i po 4 miesiącach zaczęły mi się robić małe otworki w liściach i wówczas zacząłem dodawać Potas, ale otworki wciąż się pojawiały, a Potas zahamował jedynie ich odpadanie.
Chciałbym teraz zacząć nawozić nawozami z Aqua Art, bo są tańsze i bardzo odpowiada oraz podoba mi się estetyka i forma opakowania z dozownikiem.

Jak mam nawozić to akwarium i jakich nawozów najlepiej używać?
Od pierwszego dnia stosuję Carbo i Potas K+ w ilości dwóch naciśnięć dozownika.

Proszę o informacje, co i w jakim momencie jeszcze mam zacząć stosować? Mam obecnie zakupione 0,5 litrowe opakowanie: Ferro+, Macro RED, Carbo i K+.

Re: Restart akwarium i jego nawożenie.

PostNapisane: Pn 19 sie, 2013
przez Bartek Lipczyński
Jak już pisałem w innym temacie zagadnienia rozpoczęcia nawożenia opisane są w poniższych tematach:

Tutaj: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=31924

lub

Tutaj: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=33036

Zgodnie z informacja zawartą tutaj: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=31788

Planta Gainer Ferro+ należy zacząć stosować dopiero po ustabilizowaniu równowagi nowo zakładanego zbiornika. Ta sama zasada dotyczy Planta Gainer CARBO, stosowanie go od pierwszego dnia może spowolnić i opóźnić rozwój flory mikrobiologicznej. Zalecane jest rozpoczęcie jego stosowania po pełnym starcie życia mikrobiologicznego.

Jak już pisałem tutaj: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=31816
Możliwość użycia „żywych” wkładów filtracyjnych lub wody z funkcjonującego akwarium jest bardzo dobrym rozwiązaniem, przyśpieszy start życia mikrobiologicznego w akwarium zmniejszy ryzyko występowania glonów i innych problemów przy starcie akwarium.