Strona 1 z 1

Właściwa kumulacja NO3 przy stosowaniu Planta Gainer Macro RED

PostNapisane: Śr 05 cze, 2013
przez dudus55
Mam takie małe pytanie odnośnie kumulacji NO3 podczas stosowania Macro red.

Jak wiemy nie wszystkie testy wskazują poziom NO3 po stosowaniu Nawozu Macro Red (i ja akurat taki posiadam) i tu właśnie chciałem nawiązać do Pana wypowiedzi do jednego z użytkowników, iż podczas stosowania nawozu powinien osiągnąć kumulacje na poziomie 30-0,5 ppm (NO3-PO4) NA WIARYGODNYM TEŚCIE.

Właśnie jaki według pana jest ten wiarygodny test? Jaki by Pan polecił?

Re: Właściwa kumulacja NO3 przy stosowaniu Planta Gainer Macro RED

PostNapisane: Wt 11 cze, 2013
przez Bartek Lipczyński
Akwarystyczny test NO3 służy do oznaczania zawartości jonów NO3- w wodzie akwarium w zakresach najczęściej występujących w akwarystyce.

Tego typu test, ma swoje ograniczenia i np. stosowanie testu NO3- w akwarium w którym są w wodzie mierzalne ilości NO2- lub stosowanie testu do stężonego nawozu NPK jest działaniem, które nie przyniesie jakichkolwiek użytecznych wyników.

Jak wiadomo z praktyki, niektóre testy akwarystyczne, których odczynniki są zbyt stare zaczynają pokazywać błędne odczyty. Również znanym jest fakt, że testy NO3 niektórych firm, już od nowości pokazują zwykle błędne wyniki.

Dla sprawdzenia testu warto zrobić sobie roztwory testowe w postaci np. rozpuszczonego w wodzie destylowanej azotanu potasu (KNO3) o czystości laboratoryjnej, tak aby jego stężenie w roztworach kontrolnych wynosiło np. 10, 20, 30 i 40 mg na litr.

Takimi roztworami kontrolnymi możemy okresowo sprawdzić nasz test. Wiarygodnym będzie każdy test, który przejdzie tę próbę.

Osobiście, do pomiaru NO3 w wodzie akwarium dla dokładnych pomiarów stosuje metody laboratoryjne niedostępne w akwarystyce, natomiast w sytuacjach pomiarów rutynowych testy NO3 polskiej firmy Zoolek.