Strona 1 z 1

Czym się róznią ppm od mg/l?

PostNapisane: Pn 29 kwi, 2013
przez smash
Jeśli można to poproszę o podanie oczekiwanych stężeń NO3 i PO4 w mg/l. W testach zawsze otrzymujemy wyniki w tej jednostce. Osobiście jestem już zdezorientowany tymi ppm bo jedni uważają, że jest to samo co mg/l, a inni idą krok dalej i wyliczają szczegółowo np. NO3 1mg/l = 0,29ppm PO4 1mg/l = 0,19ppm.

Jak firma Aqua Art przelicza ppm na mg/l?

Re: Czym się róznią ppm od mg/l?

PostNapisane: Śr 15 maja, 2013
przez Bartek Lipczyński
ppm to skrót od z angielskiego: Part per Milion - czyli jedna milionowa, odnosząc to do jednostek wagi – jedna milionowa kilograma to miligram – czyli ppm znaczy, ni mniej ni więcej: miligram na kilogram (mg/kg).

Zakładając, że woda w słodkowodnym akwarium dekoracyjnym ma niskie zasolenie – możemy założyć, że jej 1 litr waży w przybliżeniu 1 kg. (w rzeczywistości minimalnie więcej).

Czyniąc to założenie, możemy powiedzieć, że 1 ppm to to samo co 1 mg/litr.

Skąd więc różnice o których piszesz?

Testy akwarystyczne mierzą zawartość w wodzie np. azotanów (NO3-) lub np. fosforanów (PO4---). Natomiast internetowi alchemicy mogą interesować się zawartości azotu (N) czy fosforu (P) żeby obliczać ilości „tajemnych mikstur”, które po wlaniu do akwarium maja uczynić z „cyny” - „złoto” ;). W takim przypadku, obliczają jaki procent w masie cząsteczki azotanów stanowi masa atomu azotu i mnożą otrzymaną wartość procentową przez uzyskany odczyt pomiaru zawartości azotanów, otrzymując zawartość azotu azotanowego.

Korzystając z gotowych nawozów Planta Gainer, nie musisz niczego przeliczać, zamiast przeliczania jednostek możesz opierać się na nazwie produktu, jego przeznaczeniu i liczbie naciśnięć dozownika. To wystarczy aby rośliny były piękne i dobrze rosły.

Dzięki temu, zaoszczędzony czas i energię możesz przeznaczyć na aranżacje akwarium, dobór roślin i zwierząt, właściwą opiekę i poszerzanie wiedzy akwarystycznej – czyli rzeczy, które są kluczowe jeśli chodzi o wygląd akwarium i satysfakcje z jego pielęgnacji.