Strona 1 z 1

Reakcja wody w akwarium po nawożeniu Macro RED

PostNapisane: So 09 mar, 2013
przez Bartek Lipczyński
Jakiś czas temu kupiłam Państwa produkt - Macro RED pro i czasem dolewam do akwarium zgodnie z zalecaną dawką. Na początku było wszystko "normalnie" jak z innymi nawozami które wcześniej używałam, a od jakiegoś czasu po każdym wlaniu preparatu do akwarium woda w miejscu mieszania się z preparatem zmienia kolor na mleczny. Reakcja trwa chwilę i zaraz mija, ale jest na tyle intrygująca, że pozwoliłam sobie napisać do Pana tego maila. Proszę o informację z czego wynika taka reakcja oraz jak ona wpływa na dostępność pierwiastków zawartych w preparacie dla roślin? Do wczoraj myślałam że to może kwestia zanieczyszczonej wody w akwarium ale dziś miałam restart akwarium, dodałam nawozu i reakcja jest taka sama.

Po dodaniu do wody akwarium Planta Gainer Macro RED następuje rozpuszczanie jego składników. Jeżeli w wodzie akwarium znajduje się odpowiednio wysokie stężenie jonów wapnia (Ca++) układy wielojonowe tworzą chwilowe związki o niskiej rozpuszczalności, które widoczne są właśnie w postaci białej mgiełki. Związki te rozpraszając się w wodzie akwarium ulegają rozpuszczeniu i widoczna mgiełka znika.

Jak wspomniałem do wystąpienia tego zjawiska niezbędne jest odpowiednio wysokie stężenie jonów Ca++, a stężenie jonów Ca++ wraz ze stężeniem jonów Mg++ to twardość ogólna wody.

Można więc w uproszeniu powiedzieć, że jeżeli woda w akwarium jest twarda (wyższe GH) przy podawaniu Planta Gainer Macro RED w miejscu rozpuszczania nawozu z wodą akwarium pojawi się chwilowa mleczna „mgiełka”, natomiast jeżeli woda w akwarium jest miękka (niskie GH) zjawiska tego nie będziemy obserwować.

Dozując więc Planta Gainer Macro RED, nie tylko odżywiamy rośliny w akwarium, ale również szacujemy twardość ogólną wody ;)