Strona 1 z 1

Dozowanie CO2

PostNapisane: Śr 24 paź, 2012
przez michu:/
Panie Bartku.

Mam kilka pytań odnośnie dozowania CO2 w akwarium.

1. Dlaczego zaleca Pan umieszczanie dyfuzora na 2/3 wysokości akwarium. Czy ma to jakieś uzasadnienie?

2. Na jakiej zasadzie dobiera Pan w swoich akwariach podaż CO2. Skąd Pan wie jaka jego ilość jest odpowiednia i czy w jakichś odstępach czasu Pan to mierzy?

3. Na ile wg. Pana powinna starczyć butla 1.5 kg w akwarium 100l.

Re: Dozowanie CO2

PostNapisane: Cz 25 paź, 2012
przez Bartek Lipczyński
michu:/ napisał(a):1. Dlaczego zaleca Pan umieszczanie dyfuzora na 2/3 wysokości akwarium. Czy ma to jakieś uzasadnienie?

to dobry kompromis pomiędzy głębokością zanurzenia dyfuzora (czym dłuższa droga dla wynurzającej się mgiełki CO2, tym dokładniej się ona rozpuści w wodzie) a ruchem wody - czym większy ruch (przy powierzchni) tym lepiej CO2 się rozpuści.

Ponadto przy dnie akwarium jest często większe prawdopodobieństwo zasłonięcia (przykrycia) dyfuzora przez rośliny, a przez to zmniejszenie jego wydajności.

michu:/ napisał(a):2. Na jakiej zasadzie dobiera Pan w swoich akwariach podaż CO2. Skąd Pan wie jaka jego ilość jest odpowiednia i czy w jakichś odstępach czasu Pan to mierzy?

Przyznam się, że po latach doświadczeń jestem w stanie dobrać i wyregulować system nawożenia CO2 z dobrym skutkiem "na oko" :wink:

Polecam jednak kierowanie się następującymi regułami:
    1) jeżeli mamy do dyspozycji precyzyjny dobrze skalibrowany pH-metr elektroniczny możemy na podstawie odczytu pH oraz KH skalkulować ilość CO2 rozpuszczonego w wodzie: http://ilkus.pl/~triamond/co2.html Zalecam ok 30 ppm dla fazy stymulowania wzrostu roślin i ok 20 ppm przy utrzymaniu kondycji aranżacji. UWAGA! Do tego celu zupełnie nie nadają się testy kropelkowe pH ze względu na ich olbrzymią niedokładność, zwłaszcza przy niskim KH w/w wynik obliczeń będzie kompletnie niemiarodajny.

    2) Przy stosowaniu dyfuzorów membranowych właściwe dobranie wielkości dyfuzora oraz ilości dyfuzorów w akwarium, w dużej mierze ułatwia późniejsze ustawienie systemu CO2.

    3) Ogólnie dobrą zasadą jest rozpoczęcie nawożenia CO2 od przewidywanego minimum i po wnikliwych obserwacjach robienie okresowych drobnych korekt (po kilkanaście procent).
michu:/ napisał(a):3. Na ile wg. Pana powinna starczyć butla 1.5 kg w akwarium 100l.


Teoretycznie, powinna wystarczyć na kilka tygodni, jednak zależy to od wielu czynników, takich jak: długość dnia naświetlania i to czy system jest wyłączany na noc, intensywności nawożenia, metody rozpuszczania CO2 w wodzie itd.

Więcej na temat budowy i regulacji systemu CO2, tutaj:

http://www.youtube.com/watch?v=FaT32dHOTw0