Strona 1 z 1

Aqua Substrate II+ z nawozami Planta Gainer

PostNapisane: Śr 24 paź, 2012
przez mmoras
Witam serdecznie i mam pytanie odnośnie Aqua Substrate II+, a mianowicie kiedy od startu należy nawozić makroelementami i czy można użyć koreczków osmocote pod to podłoże ?
Jeśli ma ktoś ktoś większe doświadczenie z tym podłożem to prosił bym o jakieś rady odnośnie startu .

Re: Aqua Substrate II+ z nawozami Planta Gainer

PostNapisane: Cz 25 paź, 2012
przez Bartek Lipczyński
Proponuje Ci strategię, podzieloną na 5 etapów:

  0. W trakcie zakładania akwarium:
   a. Umieść Planta Gainer CAPS na dnie akwarium przed wsypaniem do niego Aqua Substrate pokrywając powierzchnie na których planujesz zasadzić rośliny. Planta Gainer CAPS możesz rozmieszczać znacznie gęściej niż zaleca to instrukcja dla funkcjonującego akwarium.
   b. Na ułożone kapsułki delikatnie nasyp Aqua Substrate – tak, aby ich nie poprzemieszczać.
  1. Od dnia założenia akwarium, do czasu ukorzenienia się roślin i rozpoczęcia ich wzrostu (ok 1-4 tygodnie):

   a. Planta Gainer K+ po założeniu akwarium pełna dawka jak przy podmianach, liczona w oparciu o pojemność akwarium + dawki dzienne.
   b. Planta Gainer Classic, w dawkach dziennych: 1 ml na każde 100l pojemności akwarium. Przykład: Akwarium 200 litrów dawkowanie 2 ml na dzień. Akwarium 50 litrów dawkowanie 1 ml na 2 dni.
  2. Od czasu ukorzenienia się roślin do czasu startu życia mikrobiologicznego (5-6 tydzień):
   a. Nawożenie jak w punkcie 1, dodakowo
   b. Planta Gainer Macro RED – dawka dzienna wyliczona na podstawie instrukcji – skorygowana (zmniejszona) o wielość aktualnej biomasy roślin w akwarium w stosunku do pełnej biomasy zamierzonej. (np. 30%, 70% itd.).
  3. Od czasu pełnego startu życia mikrobiologicznego do pełnej stabilizacji akwarium (ok 1,5- 2 miesiące):
   a. Planta Gainer K+ w/g instrukcji: przy podmianach + dawki dzienne, zgodnie z zasadami: viewtopic.php?f=26&t=32665
   b. Planta Gainer Classic – w/g instrukcji, zgodnie z zasadami: viewtopic.php?t=31807
   c. Planta Gainer Macro RED – jak w punkcie 2,
   d. Planta Gainer CARBO – Zgodnie z instrukcją, (przy podawaniu CO2 z butli wysokociśnieniowej, Planta Gainer CARBO zapewni dodatkowy efekt pielęgnacyjny, lecz nie jest niezbędny).
  4. Pełna stabilizacja akwarium (blisko 100% założonej biomasy roślin):
   a. Planta Gainer K+ - w/g instrukcji: jak w pkt. 3.
   b. Planta Gainer Classic – w/g instrukcji: jak w pkt. 3.
   c. Planta Gainer Macro RED na zmianę w odpowiednich okresach z Planta Gainer Macro Green, zgodnie z zasadami: viewtopic.php?t=32972
   d. Planta Gainer Ferro+ dawki dzienne: viewtopic.php?t=31788,
   e. Planta Gainer CARBO – Zgodnie z instrukcją, (przy podawaniu CO2 z butli wysokociśnieniowej, Planta Gainer CARBO zapewni dodatkowy efekt pielęgnacyjny, lecz nie jest niezbędny),

PostNapisane: N 03 lut, 2013
przez Crismonia
Na różnych forach ludzie piszą ze Aqua Substrate II+ rozpada się od za dużego nawożenie. Jak to wygląda z strony pana wiedzy i testów?

PostNapisane: Pn 04 lut, 2013
przez Bartek Lipczyński
Aqua Substrate II+ jest jednym z najtrwalszych produktów z grupy "Aquarium Soil".
Nie tylko na naszym forum, opisywane są przypadki kilkuletniego używania Aqua Substrate i trwałości jego granulek, a nawet użycia go w kolejnym akwarium.

Zgłaszane sporadycznie problemy z trwałością granulek, po dokładniejszym wyjaśnieniu były spowodowane niestosowaniem się do instrukcji, np.: przesuszeniem granulek przed ich zalaniem wodą w akwarium, ich mechanicznym zniszczeniem np. przez agresywne płukanie, przed użyciem (którego nie należy i nie powinno się robić) lub np. przemrożeniem produktu przy przechowywaniu przez sklep w zewnętrznym magazynie.

PostNapisane: Wt 27 sie, 2013
przez Akwafan67
Ta 5 etapowa strategia jest wspaniałą i bardzo czytelną instrukcją dla osób, które dopiero wchodzą w świat akwarystyki roślinnej, bo w czasach mojej młodości niewiele było wiadomo na ten temat i mało komu w ogóle udawało się hodować jakiekolwiek rośliny. Uważam tylko, że ta swoista i przydatna instrukcja powinna być bardziej dostępna i lepiej wyeksponowana, a nie ukryta w jednym z tematów na forum, do którego najprawdopodobniej mało kto dotrze i ją przeczyta...

PostNapisane: Wt 24 wrz, 2013
przez Bartek Lipczyński
Od niedawna na opakowaniach naszych produktów umieszczamy QR-kody, dzięki którym każdy użytkownik po zeskanowaniu ich np. telefonem komórkowym, może przeczytać szerszy opis każdego z produktów, obejrzeć filmy informacyjne oraz dotrzeć do forum i niniejszych informacji.

Mamy nadzieję, że zastosowanie tej technologii pomoże naszym klientom uzyskać jeszcze lepsze informacje o naszych produktach i ich stosowaniu.

PostNapisane: Cz 26 wrz, 2013
przez Sekatorus
Zainteresowała mnie rozpiska nawożenia na Aqua Substrate, sledze watek i zauważyłem, że zostały dokonane zmiany...

Czy, można wiedziec co, jak i skad takie wnioski?

PostNapisane: Pt 27 wrz, 2013
przez Bartek Lipczyński
Od czasu pojawienia się mojej odpowiedzi w temacie, Aqua Art wprowadziła na rynek kapsułki dopodłożowe Planta Gainer CAPS, które odżywiają rośliny w akwarium przez ich korzenie.

W związku z tym, iż użycie Planta Gainer CAPS przy starcie akwarium:
  1. znacznie ułatwia start roślin, ich ukorzenienie i pożądany - szybki wzrost na etapie budowania równowagi w akwarium,
  2. chroni kondycje młodych sadzonek roślin i minimalizuje prawdopodobieństwo niepożądanych procesów ich obumierania,
  3. poprawia i przyśpiesza właściwe ukorzenienie roślin,
  4. udostępnia substancje odżywcze dla korzeni roślin czyniąc je niedostępnymi dla glonów w toni akwarium, co jest szczególnie istotne w pierwszym niestabilnym okresie, tuż po założeniu akwarium.

Wątek został zaktualizowany o najnowsze informacje.

PostNapisane: Wt 19 lis, 2013
przez jacek1412
Fajny czytelny opis
A co w przypadku wody RO, jak zamienić w tych etapach Classic na Hydro Mineral i Pro Micro bo rozumiem że, w przypadku wody RO nie stosować Classic.

Re: Aqua Substrate II+ z nawozami Planta Gainer

PostNapisane: N 08 gru, 2013
przez Bartek Lipczyński
W przypadku konieczności używania 100% wody z filtra Odwróconej Osmozy, R/O:


Re: Aqua Substrate II+ z nawozami Planta Gainer

PostNapisane: Wt 21 sty, 2014
przez Grimli
W którym momencie zaczynamy podmieniać wodę?

Re: Aqua Substrate II+ z nawozami Planta Gainer

PostNapisane: Wt 21 sty, 2014
przez cerevisi
Czy opisany schemat nawożenia przy zakładaniu akwarium można również stosować przy restarcie zbiornika do którego wykorzystałem tę samą wodę (z cześciową podmianą) która była w zbiorniku wcześniej i wkład filtra?

Rośliny zostały przycięte i wyselekcjonowane. Pod drobny żwirek bazaltowy włożyłem Planta Caps. Na razie nawożę Classic i K+.
Akwarium to popularna kostka 30l dla bojownika + kilka krewetek. Rośliny to w sporych ilościach: kryptokoryna wendta, pogostemon heliferi i java moss.

Re: Aqua Substrate II+ z nawozami Planta Gainer

PostNapisane: Cz 30 sty, 2014
przez Bartek Lipczyński
Zastosowanie podłoży i nawozów Aqua Art nie wymaga specjalnych dodatkowych podmian w początkowym okresie działania zbiornika, a nawet, zdolności absorpcyjno-buforowe Aqua Substrate pomogą w ustaleniu równowagi w startującym akwarium.

Wodę należy podmieniać wg założonego przez akwarystę harmonogramu. W pierwszym okresie działania akwarium do czasu rozwinięcia flory mikrobiologicznej i sprawnego działania systemu filtracji niezbędne jest zachowanie sterylnej czystości akwarium i usuwania na bieżąco wszelkich odpadów organicznych takich jak butwiejące fragmenty roślin, czy resztki pokarmu, zdrapane, czy odcięte glony itd. – ewentualne dodatkowe podmiany przez odsysanie zanieczyszczeń wężykiem, mogą nam w tym pomóc.

Przy zastosowaniu „starej, żywej” wody z poprzedniego akwarium oraz filtra z zasiedlonymi przez mikroorganizmy wkładami filtracyjnym, start akwarium będzie szybszy i bezpieczniejszy, co nie przeszkadza aby z powodzeniem stosować powyższy schemat.