[173L] Back to the game

Tematy ogólne akwarystyczne.

[173L] Back to the game

Postprzez nazer » Wt 17 lip, 2012

Słowem wstępu...
Witam.
1 lipca br. wystartowałem z nowym zbiornikiem, po tym jak wszystko legło w gruzach, o czym pisałem w innym poście.
Jako, iż nowy zbiornik i nowy aranż był powiązany ze zdarzeniem nagłym, niespodziewanym, nie byłem za bardzo przygotowany finansowo by go założyć, a założyć musiałem bo ryby (paletki) męczyły się w słoiku...
Finansowo wydoliłem tylko tyle by kupić nową komodę, podłoże i kilka korzeni, zabrakło kasy na rośliny. Dlatego tutaj chciałem podziękować wszystkim, którzy odpowiedzieli na moją prośbę o darowanie roślin, szczególnie kolegą polakko 78 i Miklas, którzy obdarzyli mnie naprawdę sporą ilością zielska ( dzięki wielkie, nie zapomnę tej szczodrości).

Akwarium
110x35x45cm klejone bezbarwnym silikonem, bez wzmocnień szyba 10 mm
Ogrzewanie
200W
Oświetlenie
HQI 150W 5600K
2x grzałka z termoregulatorem razem 200W
Filtracja
Bilogia: chiński HW-302
Mechanika i cyrkulacja: Aquael turbo 1500
Co2 system
Butla 1,5 kg i spiek ceramiczny ok 3 bąbli/sec.
Podłoże
Planta Soil ( Made in Japan).
Podłoże nowość na rynku, nikt nie wie o nim za wiele, czy to podróbka Amazonii czy co?
Nic postanowiłem się zdecydować. Na akwarium użyłem 3x9L, wystarczyło w sam raz...
Co mogę powiedzieć o tym podłożu, lekko pyli przy zalewaniu, ale naprawdę lekko po godzinie woda lux, ok 1% granulek pływa ale po paru godzinach opada na dno. Sadzenie roślin jak na Aquatic-nature pro soil, przyjemnie... Osobiście sadziłem rośliny po mega przejściach np. blyxa w wielu przypadkach był to kikut z dwoma korzonkami bez liści.
Co mogę napisać po 17 dniach. Po posadzeniu roślin, które uratowałem pojechałem na urlop na 7 dni. Kuzynka mojej, karmiła ryby i dolewała tylko potas. Dzisiaj wróciłem to na szybach lekki pył. Jako, iż chłopaki przysłali mi rośliny było przesadzanie i sadzenie nowych...
Pierwsze spostrzeżenie, blyxa z kikutów puściła przez ten tydzień nieobecności sporo młodych liści, przy przesadzaniu były długie białe zdrowe korzenie. Podłoże samo w sobie nie pyli, wzburzony "syf" to jak na żwirze, resztki pokarmu, martwe rośliny.
Jak na dzień dzisiejszy podłoże na plus... Minęło 17 dni od startu, leje dalej tylko potas...
Myślę, że po miesiącu zacznę lekko nawozić i obserwować.
Dekoracje
Korzenie Red more wood
Rośliny
Microzorium windelow
Blyxa japonica
Hediotis salzmani
Eleocharis parvula i acicularis ( wymieszane)
Staurogyne sp.
Cryptocoryne wendi brown
Rotala macrandra green
Pogestemon erectus
Hydrophila corymbosa minima
i jeszcze 2 gat. które trzeba zidentyfikować :)
Fotki
Będą za tydzień jak się rośliny ukorzenią i wyprostują
nazer
Aktywny użytkownik

Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Wt 17 lip, 2012

no to powodzenia kolego sympatyczny...trzymam kciuki i wierzę że tym razem Ci się uda...
Dominik Gąsiorek
Moderator

Postprzez nazer » N 12 sie, 2012

Witam...
Minęło trochę czasu ale akwarium przechodziło ostry okres dojrzewania...
Wklejam foto podglądowe ( sorka za jakość ale robione z ręki na moim aparacie którego zakup był nie wypałem:( ) Akwarium jeszcze we wczesnej wersji beta nie wiem tak patrze na nie i patrze i coś mi się nie podoba :/ sam nie wiem co
Na pewno chciałbym wymienić Microzorium windelow na jakieś mchy albo microsorium o cienkich liściach.
A jak wam to się widzi??
Jakieś rady co wywalić co dosadzić ???
Co do podłoża to polecam bardzo fajnie rośliny się ukorzeniają, do dziś leję tylko potas zero innych nawozów...
Oto fotka doradźcie coś:
Obrazek
nazer
Aktywny użytkownik

Postprzez tmaciak » Pn 13 sie, 2012

nazer napisał(a):Minęło trochę czasu ale akwarium przechodziło ostry okres dojrzewania...

nazer napisał(a):do dziś leję tylko potas zero innych nawozów...
Oto fotka doradźcie coś:

Ja bym radził zacząć lać fosfor, to (a) nie miałbyś ostrego dojrzewania i (b) nie musiałabyś tego pyłu skrobać ;)
tmaciak
Znający temat

Postprzez Denerill » Pn 13 sie, 2012

Powiem szczerze, zaciekawiło mnie to podłoże którego użyłeś - a jak trzyma parametry, podobnie jak nowa Amazonia ?

Ja sobie tak myślę, że środek - ten pusty placyk, obsadził bym Heńkiem, jak poprzerastają się nawzajem z Eleochari powstanie ciekawy efekt. Poza tym z praktyki już się przekonałem, że Staurogyne nie nadaje się na pierwszy plan (no chyba że do ogromniastego zbiornika ale w takowym jeszcze nie widziałem). Fajny efekt można uzyskać jeśli posadzi się Staurogyne pomiędzy kamieniami a poniżej jeszcze coś drobniejszego - określę to jako drugi plan pierwszego. Wykorzystuje do tego np. też Pogestemon helferi.

Mchy na korzeniach też będą tworzyć fajny efekt.
Denerill
Początkujący

Postprzez regan3000 » Pn 13 sie, 2012

Powiedz czy to podłoże apsorbuje niesamowitą ilość fosforu tak jak Aqua substrate II?
regan3000
Zainteresowany tematem

Postprzez nazer » Pn 13 sie, 2012

Hej chłopaki, dzięki za odpowiedź...
Co do podłoża to parametrów nie mierzyłem, czy mocno absorbuje fosfor też nie wiem, jednak lałem fosfor i miałem właśnie problemy z pyłem na szybach, jak przestałem lać problem zniknął...:)
Jedyne co mogę napisać to ogólnikowo, że podłoże musi być nieźle napchane mikro i makro, gdyż jak piszę nie leję nic poza potasem, no ale druga sprawa, że mam paletki i są karmione 3-4 razy dziennie, więc może resztki pokarmu dają nawozy...
A tak ogólnie jak wam się widzi?? nad posadzeniem małego heńka pomyślę, a inne pomysły?? jak wam się zarys podoba?
ps. tmacik czym pstrykasz?? fajne foto ci wychodzą
nazer
Aktywny użytkownik

nazer napisał(a):ps. tmacik czym pstrykasz?? fajne foto ci wychodzą

Canonem 40D, najczęściej z obiektywem 17-40/4. Ale to nie jest szczyt możliwości tego sprzętu, zwykle nie chce mi się wysilać ;)
tmaciak
Znający temat

a jakaś ocena akwa czy zmierzam w dobrą stronę?
nazer
Aktywny użytkownik

IMO jest całkiem fajnie, ale tą "wyspę" trzeba podwyższyć, jak nie korzeniami to roślinami, bo teraz trochę płasko jest. Ale na kompozycji to ja nie bardzo ;)
tmaciak
Znający temat

Nawiązując do wypowiedzi Tomka, można by pokusić się o jeszcze jeden grubszy konar i umieścić bliżej prawej strony jakby wyrastał z podłoża ku górze nachylając się w lewo zbiornika (eeem... :oops: mam nadzieje że zrozumiesz co mam na myśli).
Wystające ponad rośliny korzenie oplótł bym jakimś gatunkiem drobnego mchu.
Z kolei Microsorium bym się nie pozbywał a dołożył gatunek o którym myślisz, może stworzyć ciekawy efekt (mi kiedyś tak poprzez mech poprzerastała Cryptocoryna i szczerze to było malinowo)
Natomiast Hydrophila ma mój gust zaburza front, za duże liście w stosunku do tych wszystkich drobnych roślinek. A może w to miejsce Duży Henio albo Hydrocotyle Japan
Denerill
Początkujący

Hej dzięki za odpowiedź, jak na razie to rośliny się pewnie zmienią, chodziło mi o to jak się widzi ułożenie korzeni... wiem, że niektóre rośliny nie pasują, ale sadziłem co miałem by było jak najwięcej masy zielonej, corymbosa wyleci, na jej miejsce chce by hydrocotyle sp. japan zarosło tą cześć, tak by spotkało się gdzieś na środku z parvulą...
Co do podwyższenia wyspy, była , wyżej, niestety paletki i czas trochę ją obniżyły, spróbuje dzisiaj jakieś kamienie popodkładać by to jakoś podnieść
nazer
Aktywny użytkownik

Postprzez Krissoku » Pn 13 sie, 2012

Akwarium jak najbardziej się podoba, tylko co to jest z tyłu? Takie zielone tło czy glon? ;) Warto byłoby zmienić na czarny albo niebieski (kwestia gustu). Jak ktoś wcześniej zauważył ten pusty plac trochę psuje szyk, także zakryj go jakąkolwiek niską zielenią. Właściwie mógłbyś dociągnąć tam parvule.
Krissoku
Stały bywalec

Krissoku i tak chce przeciągnąć tam parvulę, co do tła to mam białe, nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym tyłem, jeśli dałbym czarne tło to nie byłoby tak dobrze widać korzeni... a zaś niebieskie to tak jakoś dla mnie sztucznie trochę
nazer
Aktywny użytkownik

Kilka kamieni faktycznie by się przydało ale nie wziąłem tego pod uwagę gdyż sądziłem, że ma być bez kamulców.

W każdym bądź razie będę obserwował zmiany :smile:
Denerill
Początkujący

Postprzez nazer » Wt 14 sie, 2012

Pogrzebałem, trochę powywalałem, dołożyłem kamieni...
I na dzień dzisiejszy jest tak...
Obrazek
I co teraz sądzicie???
nazer
Aktywny użytkownik

Postprzez Denerill » Wt 14 sie, 2012

Jak dla mnie na plus, niech no jeszcze pozarasta i przybędzie tam i siam to pewnie szczękę będę zbierał z podłogi :grin:

A pro po kamulców to co to takiego, chyba nie manten'y - podobają mi się :shock:

Dałbym jeszcze jednego większego przy korzeniu max z prawej strony
Denerill
Początkujący

Postprzez nazer » Śr 15 sie, 2012

Denerill, dzięki za odpowiedź, to nie są manteny, kupiłem je w składzie kamieni ogrodowych, no właśnie jest problem, bo został jeden średniej wielkości, reszta się gdzieś pogubiła z czasem :/
Wsadzę dzisiaj tego jednego i sprawdzę jak to będzie wyglądać...
Co do roślin, te microsorium windelow chyba wywalę, na rzecz jakiś mchów na korzeniach...
Z prawej strony za korzeniami rosną sadzonki rotala macrandra green.
I tutaj też się zastanawiam, czy po całości od prawo do lewo, aż do blyxy zostawić tą rotalę green, czy wymienić ją np. na Eleocharis Vivipara ( tak mi radzi dobry kumpel)?
Ja to znów myślę, by wymienić ją na coś z akcentem czerwieni, np na rotale indicę, albo didiplis diandra??
Może więcej osób,zainteresuje się tematem ?? :)
nazer
Aktywny użytkownik

Postprzez Denerill » Śr 15 sie, 2012

A czy te kamienie nie wpływają na parametry wody w bańce ?

Natomiast odnośnie roślin ja z kolei u siebie będę musiał chyba wywalić Microsorium bo jest już monstrualna a w 98l nie ma już dla niej miejsca
Denerill
Początkujący

Postprzez Miklas » Wt 04 wrz, 2012

Fajnie się prezentuje. Cieszy mnie ten widok wiedząc, że jakaś cząstka jest ode mnie :)

Pozdrawiam :)

Marek
Miklas
Zainteresowany tematem

Powrót do Forum ogólne