Strona 1 z 6

Symfonia Złota - pełny skład

PostNapisane: Cz 18 wrz, 2003
przez Ola
Wiem że nasza Symfonia złota cieszy się dużą popularnością wśród akwarystów, stąd jesteśmy co dzień zasypywani mailami i przyznam nie mamy już sił i czasu na odpisywanie każdemu z Państwa. Poniżej podam skład naszego produktu z prośbą o poinformowanie o nim Pani kolegów, np. poprzez umieszczenie go na Państwa stronach internetowych. Z góry dziękuję.

Skład:

B - 0,188
Mn - 0,718
Zn - 0,189
Cu - 0,163
Fe - 1,174
Mo - 0,024
Co - 0,004
O - 35
N - 6
Mg - 10
S - 14
C - 5
H2O (krystaliczna i wilgoć) - 27,5

co daje 99,96 %

PostNapisane: Cz 18 wrz, 2003
przez Marcin Baranowski
Pozwoliłem sobie przykleić ten wątek, napewno sie przyda.

PostNapisane: Pn 29 wrz, 2003
przez pzak
Umiesczenie tego wątku jest jak najbardziej wskazane. Zastanawiam się czy moglibyśmy jescze zamieścić listę dystrybutorów tego nawozu. Może wtedy na forum bedzie mniej pytań: Gdzie symfonia ...... .

PostNapisane: Cz 16 paź, 2003
przez Waldemar Żak
Ja dopisał bym jeszcze jak dostosować symfonie do potrzeb akwarystów i jak ją stosować z tym że niech to zrobią mondrzejsi :wink:

PostNapisane: Pn 10 lis, 2003
przez Mariusz Miśtak
no właśnie - mądrzejśi - jaką dawke stosujecie nawozu :?: Napiszcie coś o waszych sposobach dawkowania :idea:

PostNapisane: Pn 24 lis, 2003
przez Marcin Baranowski
IMHO najlepiej jest przygotować taki roztwór by stężenie żelaza było takie jak w TMG. W tym celu należy rozpuścić 30g nawozu w 500ml wody. Dawkowanie powinno być wówczas analogiczne do TMG, czyli w słabo oświetlonych akwariach bez CO2 5ml/50l/tydzień, w typowych zbiornikach roślinnych 2-3 razy większa dawka. Po swoich ostatnich eksperymentach dochodzę do wniosku że w proporcje mikroelementów w symfonii mogą być lepsze od tych w TMG. Chodzi mi tu o nawóz podrabiany, oryginalny może dawać inny efekt.

PostNapisane: Pn 24 lis, 2003
przez Marcin Baranowski
Chodzi mi konkretnie o zawartość cynku. Podwojenie zawartości tego pierwiastka w moim nawozie dało bardzo dobre efekty. Jednak po pewnym czasie niektóre objawy zaczęły się ponownie pojawiać, obecnie potroiłem ilość Zn i znów widzę poprawę. Ostatnio analizowałem skład różnych nawozów oraz stężenia poszczególnych pierwiastków w uprawach hydroponicznych i wychodzi mi że TMG ma w stosunku do nich znacznie mniejszy udział cynku, boru i molibenu. Konieczności zwiększenia zawartości cynku jestem juz prawie pewien, w następnej kolejności spróbuję z molibdenem i borem. Sam musiałem jeszcze zwiększyć ilośc podawanego żelaza, może więc zajść taka koniecznośc również w przypadku podawanego przezemnie rozcieńczenia symfonii.

PostNapisane: Pn 24 lis, 2003
przez Marcin Baranowski
Grzegorz Guzik napisał(a):zelazo wg testow mam zwykle na minimalnym poziomie, znaczy, ze bylo dosc dobrze przyswajane przez krzaki.

Ja tam bym się nie sugerował wskazaniami testów na żelazo. Jeżeli już to świadczy to raczej o tym, że chelat się rozpada albo że test słabo reaguje. Rośliny przyswajają może z 10% (albo nawet mniej) Fe które podajemy do akwarium, reszta się utlenia i wytrąca.

Grzegorz Guzik napisał(a):codziennie ok. 1ppm NO3 i tylez PO4

1ppm PO4 dziennie :shock: kurcze to kosmiczna dawka. Ja dawałem 0,37ppm dziennie. Gdy zakupiłem pożądny test na PO4 okazało się że jego poziom wynosił ponad 3ppm. U ciebie może on wynosić ze dwa razy więcej. Jakie kożyści wynikające z tak dużej dawki PO4 zaobserwowałeś?

PostNapisane: Pn 24 lis, 2003
przez Leszek Lewkowski
Grzegorzu,ja również z niecierpliwością oczekuję Twoich wyjaśnień.

PostNapisane: Pn 24 lis, 2003
przez noiser
Czy do tego nawozu dodajecie troszkę HCL dla zachamowania rozwoju bakterii?

PostNapisane: Pn 24 lis, 2003
przez Marcin Baranowski
HCl się przydaje, ogranicza rozwój mikroorganizmów i poprawia stabilność chelatów. Proponuję dodawać 0,1ml stężonego (36%) HCl na każde 100ml nawozu.

PostNapisane: Pn 24 lis, 2003
przez noiser
a który z nawozów oceniacie najwyzej?

PostNapisane: Śr 03 gru, 2003
przez Mariusz Miśtak
Ja po usilnych poszukiwaniach wreszcie znalazłem Symfonie złotą we Wrocławiu, dla informacji podam to czego sie dowiedzialem:

Symfonia Złota w sklepie na Alei Piastów 91 - tel. (071) 36-34-753 kosztuje:
-1 kg - 10 zł
-5 kg - 40 zł

Oddział POCH we Wrocławiu na ulicy Wybrzeże S. Wyspiańskiego - tel. (071) 32-03-418:
-K2SO4 (siarczan potasu) - 250g - 10 zł, 1kg - 37,64 zł

Informacje gdzie dostać specyfiki najlepiej uzyskać od producenta:
-Symfonię złotą produkuje Prolab - tel. (054) 237-26-43
-A info na temat oddziałów POCH znajdziecie na www.poch.com.pl

PostNapisane: N 08 lut, 2004
przez Marcin Baranowski
Ostatnio eksperymentowałem z miedzią. Zwiększyłem jej udział w swoim podrabianym TMG o 50% czyli do takiej zawartości jaką ma symfonia. Wydaje mi się, że przy 3x zalecanej dawce TMG i podmianach ok. 40% wody na tydzień taka ilość miedzi może szkodzić niektórym roślinom. Zaobserwowałem nieprawidłowy wzrost korzeni u Heteranthera zosterifolia (chodzi mi o korzenie wyrastające z pędów ponad podłożem), zaburzenia we wzroście korzeni są często wymienianym objawem toksyczności miedzi. Od kilku dni podaję nawóz z normalną zawartością Cu i wzrost korzeni na wymienionej roślinie zaczął się poprawiać. Wniosek z tego taki, że podawany przezemnie wcześniej sposób rozcienczania symfonii przy dużych dawkach nawozu może dawać negatywne efekty. Z drugiej strony jednak przygotowując nawóz o mniejszym stężeniu prawie na 100% będzie się podawać zbyt małą ilość żelaza.

PostNapisane: N 08 lut, 2004
przez Eternal
Ja w swoim głównym zbiorniku nie nawożę wcale, a mam ten sam problem co Ty z korzeniami wyrastającymi z pędów ponad podłożem. Szczególnie Alternanthera ma takie skłonności. W drugim akwa, w którym już od pewnego czas podaję dużą dawkę Symfonii codziennie (chyba nawet maksymalną wg Twojego przepisu podanego na forum), mam ten sam problem, ale zdecydowanie na mniejszą skalę. W wodzie wodociągowej miedzi nie mam. Tak więc podejrzewałbym jakiś inny związek, którego pod dostatkiem mam w wodzie wodociągowej.

PostNapisane: N 08 lut, 2004
przez Mariusz Miśtak
Zaobserwowałem nieprawidłowy wzrost korzeni u Heteranthera zosterifolia (chodzi mi o korzenie wyrastające z pędów ponad podłożem)


U mnie też on wystąpił ale tylko w nawożeniu cotygodniowym (sumaryczna dawka taka sama jak 7*dzień tygodnia). Przy nawożniu codziennym roślinka rośnie b. dobrze.

PostNapisane: Wt 06 lip, 2004
przez raffaell
Czyli może lepiej w 500ml H2O rozpuścić 25g Symfonii, dodać trochę Fe (tylko ile?) i dozować tak jak TMG. Wtedy nie psesadzimy z Cu, a pozostałych składników powinno wystarczyć.

PostNapisane: Wt 06 lip, 2004
przez Marcin Baranowski
IMHO jeszcze raz tyle ile było by przy takim rozcieńczeniu. Podkreślam jeszcze raz, że z tą miedzią to tylko moja obserwacja, której nie mogę być w 100% pewien. Wcale nie musi się tak dziać w każdym przypadku.

PostNapisane: Śr 07 lip, 2004
przez raffaell
jeszcze raz tyle ile było by przy takim rozcieńczeniu


Czyli tak dla laika to o ile ppm ma się jeszcze podnieść zaw. Fe z tego dodatku? :wink:

PostNapisane: Śr 07 lip, 2004
przez Marcin Baranowski
Tego nie ma sensu podawać w ppm, tu chodzi o % zawartość Fe. Jeżeli robi się rozcieńczenie 25g symfonii w 500ml to należy dodać 3,6g chelatu Fe forte albo 9,2ml mikrovitu Fe.